Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

SINAVLARDA DİKKATSİZLİK

 YAZARI TAKİP ET X
Sabri Yurdakul’un YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

1 Nisan Pazar günü üniversite sınavı var. Binlerce genç bu sınava girecek, birbiriyle yarışacak ve çok iyi bir puan alıp istediği üniversite için fırsat yakalamaya çalışacak. Dilerim hepsi çalıştığının karşılığını alır ve gayret ettiği oranda başarılı olur. Ancak sınavdan önce bence çok önemli olan bir konuyu gençlere ve ailelere hatırlatmak istiyorum. 

Deneme sınavlarında çok basit hatalar yapan, bildiklerini yanlış işaretleyen, 'değildir'i 'öyledir' anlayan, cevap şıklarını kaydıran, paragrafların sonuna geldiğinde başını unutan, sınav bittiğinde "Ben bunu biliyordum nasıl yanlış işaretledim!" diye hayıflanan, bildiklerini sınavda unutan ve tüm bunların sonucunda düşük puanlar alan öğrencilerin dikkat eksikliği konusunda mutlaka yardım almaları gerekir. Deneme sınavlarında dikkat eksikliği nedeniyle düşük puanlar alan gençlerin bu dikkatsizliği tedavi edilmezse büyük sınavda da problem yaratıp onların düşük notlar almasına neden olur.

Dikkat eksikliği olan gençlerin genel özelliği daha az soru ve daha kısa sürenin olduğu okul sınavlarında çok problem yaşamazken soru sayısının arttığı ve sürenin uzadığı büyük sınavlarda dikkat hatalarının çok daha büyük olmasıdır. Bazen ailelerin yanılıp gençlere kızmaları ve "sen dikkat etmiyorsun, daha dikkat etsen başarılı olacaksın" sözleri prensipte doğru ama gerçek hayatta geçerli olmamakta ve gençler ne kadar çaba gösterirlerse göstersinler sınavda basit hatalar yapmalarına engel olamamaktadırlar. Bir süre dikkatlerini toplasalar bile bir süre sonra dikkatleri kaybolmakta ve doğru bildiği şeyleri yanlış işaretleyebilmekte 5 ile 8'i toplayıp 16 yazan ve sonra "Ben bunu nasıl yanlış yaptım" diye dövünen lise son öğrencileri gibi pişman olmaktadırlar.

Sonuç olarak dikkat çok kısa bir sürede tedavi ile toparlanabilir. Dikkat sorunu yaşayanlar varsa “Ben dikkatsizlik yapıp düşük puanlar alıyorum” diye dert yanarak gezmek yerine vakit geçirmeden derhal bir psikiyatrik yardım almalılar. Ancak böyle olursa sınavlarda bildiklerini tam olarak gösterebilir ve başarılı olabilirler.   

Yayın tarihi: 22.03.2012
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (5)

merhaba sabri bey sizden randevu almak istiyorum

25.03.2012 18:57:08 suna karagenc

www.hurriyetaile.com/uzmanlar adresinden Sabri Bey'in irtibat bilgilerine ulaşabilirsiniz.

26.03.2012 11:37:25 Hürriyet Aile

suna hanım bana 0 212 219 04 89 nolu telefondan muayenehanemi arayarak ulaşabilirsiniz sekreterim size yardımcı olur iyi günler dilerim

28.03.2012 04:50:19 sabri yurdakul

Selam Sabri Hocam, Ben sizin yazılarınızı beğenerek ve heyecanla okuyorum. Çünkü yazdıklarınız bazen o kadar tıpa tıp bize uyuyorki anlatamam. Benim iki tane oğlum var tabiki onları büyütürken özellikle ilk çocuğumu çalışan birisi olduğum için hemen hemen çok şeyini hem biz yaptık hemde isteklerinin çoğunu ihtiyacı olsun olmasın yapmaya çalıştık. Tabiki bunun neticesinde de eşya kıymeti bilmeyen eşyalarını kaybeden birisi oldu arkasından nasıl olsa t.ayacak biri olarak gördü bizi suanda 12 yaşı

22.03.2012 13:52:15 Şerife Gülcü

iyi günler çok teşekkürler ama bugüne kadar bunu vermediyseniz bile bundan sonra verebilirsiniz yavaş yavaş sorumluluk aldırabilirsiniz hiç merak etmeyin başarılı olursunuz

23.03.2012 04:22:07 sabri yurdakul
5 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER