Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

SINAVI KAZANAMAZSAN DÜNYANIN SONU DEĞİL?

 YAZARI TAKİP ET X
Sabri Yurdakul’un YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Birçok aile sınava yaklaştığımız bu günlerde gençlere bu sözü söylüyor ve maalesef gençler üzerinde hiç de etkili olmuyor.

Bugüne kadar sürekli olarak sınavın ne kadar önemli olduğunu, bu sınavda başarılı olursa gelecek yaşantısında iyi bir okula gideceğini söylediğimiz ve bu durumda parlak bir gelecek vaad ettiğimiz gençlere bu sözü söylemek gerçekten ne kadar inandırıcı bunu oturup bir kez daha düşünmek gerekir.

Son günlere kadar gayret etmiş, elinden geleni yapmış olan gençlerimiz artık son günlerde telaş ve heyecan ile sınava nasıl gireceklerini ve sınavda ne kadar başarılı olacaklarını ya da başaramazlarsa ne yapacaklarını düşünüp büyük bir korku ve heyecan yaşamaktalar. Aslında onlara bu korku ve heyecanı biz büyükler yaşatıyoruz ve bunu onların iyiliği adına yaptığımızı düşünerek içimizi rahatlatıyoruz.

Tabii ki bu sınav önemli ama sahiden dünyanın sonu değil...

Bu durumu gençlere anlatabiliyor muyuz peki? Yoksa onlar anne babaları heyecanlamasınlar diye onlara böyle söylediğimizi, aslında sınavın sonucunun çok ama çok hayati bulduğumuzu mu düşünüyorlar?

Mantıklı olarak düşündüğümüzde eğer sınav, çalışan her gencin başarabildiği bir yarış olsaydı hiç korkmadan çalışıp yaparlardı ancak ne kadar çalışırlarsa çalışsınlar başarıları, sınavda gösterdikleri başarıya bağlı olduğu için çok büyük bir kaygı yaşıyorlar. Bu kaygıyı ortadan kaldırmanın yolu onlara “sınavı kazanamamalarının dünyanın sonu olmadığını anlatmak “ değil.

Bunun yerine önemli olanın ellerinden gelenin en iyisini yapmaları olduğunu, sınavı kazanmak için sadece çok çalışmanın yeterli olmadığını, dikkat eksikliğinin, sınav kaygısının, moral bozukluğunun, verimli çalışıp çalışmamanın, aile ile olan ilişkilerinde sınavın sonucunu etkileyeceğini unutmamaları gerektiğini onlara anlatmalıyız.

Ama buna önce biz inanmalıyız.

İnanmadığımız bir konuyu gençlere anlatmak onların söylediğimize inanmalarını engelleyecek ve bize olan güvenlerini sarsacaktır. Onların bize olan güvenlerini sarsmaya hiç hakkımız olmadığını düşünüyorum. 

Siz de benim gibi mi düşünüyorsunuz?

Yayın tarihi: 30.05.2011
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (6)

Sabri Bey; Sizi burda görmek beni çok sevindirdi Adanada özel bir kolejde seminerinizi dinlemiştim bu dönem başında dikkat eksikliği ile ilgili yine çok güzel bir konuya değinmişsiniz bizler anne ve babalar çocuklarımızı hep bir yarış atı olarak görüyoruz sürekli baskı ders çalış kazan kazanamazsan şöyle böyle örnekler çok kasıyoruz onları evet dünyanın sonu değil ama hep onları iyi yerlerde görmek amaç.SEVGİLER...

Sabri Bey; Bu yıl 2. senem geçen yıl kazanamamak beni çok etkiledi ailem özellikle bu sene o korku yine var dünyanın sonu değil ama aile baskısı beni çok üzüyor tşk.ederim size..SEVGİLER...

6 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER