Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

SINAVDA NASIL DAVRANMALI?

 YAZARI TAKİP ET X
Sabri Yurdakul’un YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

3 gün sonra sınav olacak ve binlerce genç gelecek umutlarını bağladıkları bu sınavda birbirleri ile yarışacaklar. Yarış kelimesi bence bu sınav için çok doğru çünkü kim ne kadar bilirse değil kim ne kadar bildiğini gösterebilirse o bu sınavda başarılı olacak. Bu yüzden sınav sadece bilgi değil, bilgi dışında dikkat ve kaygı nedeni ile hata yapıp yapmamak ve öğrenilen bilgilerin doğru öğrenilip öğrenilmediği de ölçüyor. Böyle baktığımızda "Gösteremediğimiz bilgi bilgi değildir" diyerek gençler bildiklerini en sağlıklı biçimde nasıl gösterebilirler onu anlatmak istiyorum. 

Öncelikle sınav sorularını çözmeye en iyi bilinen konulardan başlanmalıdır. Bunu herkes bilebilir diyebilirsiniz ama ne yazık ki gerçek hayatta bu böyle olmuyor. Zor sorulara takılan gençler bildikleri sorulara geldiklerinde hata yapmakta, telaşlanmakta, kaygı ve dikkatsizlik ile bildiği soruları bile yanlış cevaplamaktadır. Zor sorulara takılmak yerine onlara diğer soruları bitirdikten sonra tekrar bakmak ve baştan sona önce daha kolay soruları cevaplamak en doğru davranış olmalıdır.

İkinci önemli davranış ise sınava giderken kaygı yüklenmemek için aile ile birlikte gitmemek olacaktır. Aynı şekilde sınav yerinde arkadaşları bulup onlarla soruları cevaplamak yerine kendi başına sınav salonuna girip gözlerini kapayıp nefes alıp verişleri düzene sokmak ve sınavın başlamasını sakince beklemek gerekir.

Sınavda yarım saatte bir, bir dakika boyunca nefesi düzenleyip doğru nefes alıp vermek, aynı zamanda gözleri kapayıp, gözün önüne beyaz bir perde getirerek konsantrasyonumuzu yine toplamalıyız.

Üçüncü olarak sık sık zaman kontrolü yaparak zamana paralel gitmeye çalışmalı, mümkün olduğunca zamanın çok ilerisinde ya da gerisinde kalmamaya gayret edilmeli. Zamanın gerisinde gidilirse telaşlanılır, çok ilerisinde gidilirse sorulara yeterince zaman ayırmadan ve kontrol etmeden soruları bitirip sınavdan çıkma tehlikesi vardır. Bu nedenle mümkün olduğunca zaman kontrollü yapmakta fayda vardır.

En son olarak sınavın sonunda zaman kaldıysa soru ve cevapları tekrar gözden geçirmeli mümkün olduğunca soru şıklarının doğru cevaplanıp cevaplanmadığını kontrol edilmelidir. Kaydırma yapılıp yapılmadığına bakılmalı varsa düzeltilmeli ama bunu yaparken çok ama çok emin olunamıyorsa cevap şıkları silinip değiştirilmemelidir. 

Tüm gençlere sınavda başarı diliyorum.

Girip bildiklerini tam yapıp çıksınlar ve çalıştıklarının karşılığını alsınlar.

Yayın tarihi: 29.03.2012
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (1)

Ben SELMA KARAKOÇ öncelikle saygılarımı iletirm.benim oğlum 8.sınıf ögrencisi ders çalışmıyor hocam dikkatini derse vermiyor ben çok üzlüyorum bugün okulumuza gelmiştiniz münevver şefik fergar ilkögretim okulu ögrencisi sizi dinledikten sonra hemen başvurmaya karar verdim oglumla konuştum ve sizinle tanışmak istiyoruz en kısa zamanda görüşmek üzere hocam sınıvlar yaklaşıyor SBS yaklaşıyor yoksa oglumun bu sene okul hayatı zorlaşıyor. SAYGILARIMLA

11.04.2012 21:30:47 SELMA KARAKOÇ