Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

SINAVA KADAR YAPILMASI GEREKENLER

 YAZARI TAKİP ET X
Sabri Yurdakul’un YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Sınava kadar olan sürede ilk yapılması gereken şey hayatı düzene sokmaktır. Öncelikle uyku... Geç saatlere kadar oturmak, uykusuz kalmak, ertesi gün geç kalkmak sınavdan önce düzeltilmesi gereken alışkanlıklar olmalıdır. Bu alışkanlıkların sınav günü yaklaştıkça düzeltilmesi zordur. Her gün geç yatıp geç kalkmaya alışan bir genç son gece uyuyamayacak, sınav sabahı da erken kalkmakta zorlanacaktır. Bu yüzden öncelikle uyku düzene sokulmalıdır.

Son günlerde yeni konuları öğrenmeye çalışmak yerine bildiğimiz konuları pekiştirmek daha işe yarayacaktır. Hele hele son 2 gün içinde yeni bilgileri öğrenmek yerine, eskiler gözden geçirilmeli ve yarım bir bilgi kalmamasına özen gösterilmelidir. Panik ile çalışılan bilgiler daha çok karıştırılacağından son günlerde yeni bilgi öğrenmek yerine eskileri öğrenip öğrenmediğini anlamak için testler çözmelidir.

Dikkat eksikliği ve sınav kaygısı varsa bunlar da sınavdan önce mutlak çözülmelidir. Deneme sınavlarında bunları yaşayan, dikkatsizlik ya da sınav kaygısı nedeniyle basit hatalar yapan gençler bu sebeple sınavda bir şanssızlık yaşamamak için mutlaka bu konularda yardım almalıdır.

Son olarak da sınavdan önce moral bozulmamalı, “Kazanamayacağım” düşüncelerinin ders çalışmaya engel olmasına izin verilmemelidir.

Moral bozukluğu veya motivasyonsuzluk yaşanıyorsa sınavın sonucuna odaklanmak yerine tüm boş vakitlerde soru çözmeli ve oturup kara kara düşünmemelidir.

Gençlerimiz bütün bunlara dikkat ederlerse sınava girip bildiklerini yapacaklardır.

Hepsine sınavda başarı diliyorum.
 

Yayın tarihi: 09.06.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu yazar yazısına henüz yorum yapılmadı.