Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

SINAV YAKLAŞIRKEN...

 YAZARI TAKİP ET X
Sabri Yurdakul’un YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

SBS sınavı öncesinde gençler ve aileler çok gerginler. Aileler artık onların gerginliklerinden ve bir şey söyleyememekten hatta yardımcı olamamaktan yakınırken, gençler de onların kendi üzerlerine gelip akıl vermelerinden şikayet ediyorlar. 

Hedef ortak ama bu sürecin sonuna yaklaşırken, aileler gençlerin yeterince motive olmadığını, gerekli çabayı göstermediklerini ve az çalıştıklarını söylüyor, gençler ise çok yorulduklarını, ne kadar çalışsalar da ailelerinin bunu takdir etmediğini ve sürekli olarak onları eleştirdiklerinden yakınıyorlar. Eskisi gibi dersin başında oturup çalışamadıklarını, bu konuda ailelerine hak verdiklerini ama onların da kendilerini anlamalarını istediklerini söylüyorlar. Böyle olunca aynı Nasrettin Hoca'nın dediği gibi her iki taraf da haklı ama çözülmeyen bir sorun var, o da birbirlerini anlamamaları.

Gençler ailelerinin gözünün içine baka baka televizyon izlemeye çalışırken ya da “Artık çalışamıyorum” deyip avare avare dolaşırken aileler de sürekli olarak “Ders çalış” diye üstelemekte ve onları sürekli ders başında görmek istemektedir. Ancak ailelerin bilmesi gereken, gençlerin yoruldukları ve artık eskisi kadar çalışamadıkları.

Gençlerin unutmaması gereken ise sınava şu kadar yaklaşmışken biraz daha motive olup gayret etmeleri ve son bir atağa geçmelerinin onları başarıya götüreceği gerçeğidir. Çalışamamanın stresten ve verimsiz çalışıp zamanı kötü kullanmaktan kaynaklandığını göz ardı etmeden çocuklarımız gereğince çalışamadıkları, odaklanamadıkları ve yeterli başarı gösteremedikleri zaman psikiyatrik ya da psikolojik bir yardım alıp sorunu çözmenin en doğru yol olduğunu unutmayalım.

Yayın tarihi: 13.05.2013
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu yazar yazısına henüz yorum yapılmadı.