Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ŞİDDETİ KANIKSAMAK

 YAZARI TAKİP ET X
Sabri Yurdakul’un YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Televizyonda her gün gördüğümüz şiddet artık bir süre sonra normalleşiyor. İnsanlar bu şiddete tepki vermeden geçiyor. Tepki için şiddetin boyutunun ya da şiddete uğrayan insanların sayısının artması gerekiyor. Öyle ki alışılan şiddete tepki vermeyen insanlar örneğin bir köpek eziyet gördüğünde tepki veriyor, günlerce sosyal medyada paylaşıyor ama aynı şey insanlara olduğunda buna çok tepki göstermiyorlar.

İnsanın körleşmesi bu yönden çok kötü. Ama körlük giderek daha çok sayıda insanı içine kattığında geri dönülmez hale gelebiliyor. Öyle ki bir olay olduğunda artık dönüp bakma ihtiyacı bile duymuyoruz. Bu da toplumsal tepkileri yavaşlatıyor. Özellikle çocuklarımız açısından şiddetin kanıksanması ilerisi için çok tehlikeli bir süreç çünkü gelecek zamanlarda tepki vermez hale geliyorlar. Ve bu durumda başkalarına bir şey yaparken onların canlarının acımayacağını zannediyorlar.

Şiddeti kanıksamayı engellemek için şiddetin, acının bu kadar yaygın ve günlük gösterilmemesi gerektiğine inanıyorum. Amerika Birleşik Devletleri’nde 8 Eylül saldırılarında yerlerde ölen, parçalanan insanların fotoğrafları paylaşılmadı. İnsanların bunlardan olumsuz etkilenecekleri düşünüldü. Ancak ne yazık ki bizde trafik kazaları, toplumsal olaylar, cinayetler her şey ama her şey çok kolay yayımlanıyor. Hatta hiç unutmuyorum, Adana’da yere yatırdığı eşinin defalarca bıçaklayan kocanın görüntüsü paylaşılmıştı. Düşünebiliyor musunuz yerde yatan savunmasız bir kadın ve elinde bıçakla onu defalarca bıçaklayan bir insan. İşte bu ve bunun gibi görüntüler bizi şiddete ve acıya körleştiriyor. Bunlardan uzak durmakta fayda olduğunu düşünüyorum.
 

Yayın tarihi: 03.06.2014
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu yazar yazısına henüz yorum yapılmadı.