Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ŞİDDETE UĞRAYAN KADIN NE YAPMALI?

 YAZARI TAKİP ET X
Sabri Yurdakul’un YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Kadına yönelik şiddet herhangi bir sınır tanımıyor. Eğitimli-eğitimsiz, ekonomik düzeyi yüksek-düşük maalesef fark etmiyor.

Bana göre kadına yönelik şiddet bir insanlık suçu. Kendisini koruyamayan bir insana şiddet uygulamak, onu darp etmek acizlik ve çaresizlik ile açıklanamayacak bir olay.

Bir erkek kendini ifade edemediğinde şiddete başvuruyorsa, neden başka yerde başka kişilere değil de evinde eşine çocuğuna şiddet uyguladığını sormak gerekir. Bu en basitinden bir tercih olduğu için. Elindeki gücü bu yönde kullanmayı tercih ettiğinden dolayı oluyor.

kadına yönelik şiddet

Şiddet karşısında sinmek, kol kırılır yen içinde kalır mantığı ile şiddete uğradığında bunu örtbas etmek yerine kadınlar bunu duyurmalı, yasal yollara başvurmalı ve erkeğin böyle bir şeye kalkıştığına pişman olmasını sağlamalıdır. Bunu yapmadığı zaman sorun büyüyecek, engellenmeyen şiddet onaylanmış olacaktır.

Erkeğin uyguladığı şiddetin gerek erkeğin kendi ailesine, gerekse devlet organlarına duyurulması caydırıcı olacaktır. Ortaya çıkıp rezil olma, yasalar tarafından cezalandırılma korkusu erkeğin buna tekrar başvurma olasılığını düşürecektir.

Sonuç olarak kadınlar şiddete uğradığında bunu saklamamalı, etrafa duyurmalı, yasalara başvurmalı, kabullenip oturmamalıdır.

Tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutluyor, şiddetin son bulmasını diliyorum.
 

Yayın tarihi: 08.03.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu yazar yazısına henüz yorum yapılmadı.