Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

PSİKİYATRİK İLAÇLARIN ETKİSİ NE ZAMAN GEÇER?

 YAZARI TAKİP ET X
Sabri Yurdakul’un YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Psikiyatrik ilaçlar, bırakması zor ilaçlar olmamasına karşın uzun süreli kullanan kişilerde bırakma sürecinde oluşan belirtiler ilaç bırakma konusunda kaygı yaratmakta ve “Ben bu ilacı bırakamayacağım” düşüncesine neden olmaktadır. Her ilaçta olmamasına karşı bazı ilaçlarda gözlenen bu durum, halk arasında ilaçların bağımlılık yapmasına yorumlanmakta ve sırf bu korku nedeniyle, bağımlı olurum düşüncesiyle insanlar ilaç kullanmaktan korkar hale gelmektedir.

Psikiyatrik ilaçların 2-3 aylık kullanımında ortaya çıkmayan bu durum daha uzun süreli kullanımlarda ortaya çıkabilmekte. 1 hafta-10 gün boyunca giderek azalan oranda mide bulantısı, baş dönmesi, kendini kötü hissetme, iç huzursuzluğu gibi etkiler gözlenebilmekte. Bu durum ya ilacın kesilişini biraz daha yavaş tutarak ya da tahammül edilebiliyorsa azalıp geçeceğini bilerek dayanıldığında bitip gitmektedir. Burada en büyük sorun danışanların ilacı kendi kendilerine kestikleri durumlarda ortaya çıkmakta, doktor kontrolünde bırakıldığı zaman çok fazla gözlenmemektedir.

Sonuç olarak psikiyatrik ilaçlar doktor kontrolünde başlanıp bırakıldığında çok az sorun yaşanmakta hatta bırakma süreci sorunsuz atlatılmaktadır. Yeşil reçeteli ilaçlar dahil bu geçerlidir. Bırakmakta çok zorlanılan durumlarda hastalığın geçmemiş olup olmadığının değerlendirilmesi gerekir. Böyle durumlarda bir süre daha ilaç kullanmak faydalıdır. 

Yayın tarihi: 18.09.2014
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu yazar yazısına henüz yorum yapılmadı.