Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

PANİK TEDAVİSİ SADECE İLAÇLA MI OLUR?

 YAZARI TAKİP ET X
Sabri Yurdakul’un YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Panik bozukluk ülkemizde çok yaygın görülen bir sorun olup insanların tedavi ve ilaçlar konusundaki yanlış inanışları maalesef tedaviyi olumsuz etkilemektedir. Öyle ki “İlaçlar alışkanlık yapar, uyutur, günlük hayatı çıkarmayı güçleştirir” şeklindeki inanışlar ilaç kullanımı ve dolayısıyla tedavi sürecini olumsuz yönde etkilemektedir.

Psikiyatrik hastalıkların tamamında terapilerin önemi çok yüksektir. İlaç kullanımı gerekliyse kullanılmalı, ama ilaçların yanında psikoterapilerin de uygulanması başarı oranını arttırmaktadır. Öyle ki tek başına terapi ile panik bozukluk tedavisi çok zor olabildiği gibi tek başına ilaç tedavisi de süreyi uzatıp başarı oranını düşürmektedir. Bu nedenle sadece ilaç tedavisi ile yetinmek yerine terapi yardımıyla sorunla baş etmeyi öğrenmek ve hastalıktan korkup yaşamı kısıtlamak yerine problemin üzerine gidebilmeyi sağlamak gerekir. Bunun yolu da hastalık hakkında farkındalık kazanmak ve hastalığın belirtilerinin bizi öldürmeyeceğini öğrenmektir. Bunu yapmadığımızda gelen her krizde ya da krizin olmadığı ara dönemlerde “Bu sefer öldürmedi, kurtuldum ama gelecek sefere ya ölürsem!” korkusunu sürdürmüş oluruz.

İlaçlar panik bozukluğun gelmesini engelleyip bedensel şikayetleri en aza indirerek rahatsızlığı ortadan kaldırırken terapiler ile desteklendiğinde hastalıktan duyulan korkuyu ortadan kaldırmakta, hafif şikayetlerle baş edebilmeyi sağlamakla, daha büyük şikayetlerin gelmesini engellemektedir.

Sonuç olarak panik bozukluk tedavisinde sadece ilaçlarla ilerlemek yerine terapi ile de tedavi güçlendirilmeli, hastalık hakkında farkındalık kazanıp uzun vadede panik ile baş etmenin yolları öğrenilmelidir. Böyle olduğunda tedavi daha sağlıklı olacaktır.
 

Yayın tarihi: 14.03.2013
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu yazar yazısına henüz yorum yapılmadı.