Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

OTİZMİN İLAÇ TEDAVİSİ

 YAZARI TAKİP ET X
Sabri Yurdakul’un YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Otizm, beynin gelişimsel bir hastalığıdır. Bu hastalık nedeniyle çocukların sosyal ilişkileri yaşıtlarına göre geridir. Dikkatlerini toplamakta zorlanırlar, kendilerine zarar verici davranışlar içine girebilirler. Bir takım hareketleri sıklıkla tekrarlayabilirler, uyku sorunları yaşayabilirler. 

Bu sorunlar nedeniyle aileler zorluk yaşayabilirler. Çocuklarının dünyasına inemezler. Aynı durum özel eğitim konusunda da yaşanabilir.

Dikkatlerini veremedikleri ve ilişki kuramadıkları için özel eğitimden faydalanmaları zorlaşabilir. Bütün bunların aşılmasında bir psikiyatrist tarafından değerlendirmenin ve gerekirse kısa süre ilaç kullanmanın önemi büyüktür.

Çocukların dikkat sorunu olduğunda stimülan ilaçların, sosyal ilişkilerde zorluk ve tekrarlayan davranışlarında antidepresanların , kendisine ve arkadaşlarına zarar verdiği durumlarda ise antipsikotik ilaçların kullanılması gerekebilir.

Bu ilaçların psikiyatrist tarafından düzenlenmesi, kullanım süresinin belirlenmesi önemlidir. Tıbbi ilaçlar dışında beyni eğiten yöntemlerin kullanılması da, beynin algısını arttıracak ve belirtilerin azalmasına faydalı olacaktır. Sonuçta otizmin belirtileri yaş ilerledikçe azalacaktır. Bu tedaviler belirtilerin daha çabuk azalmasına ve daha iyi sosyal ilişkiler kurmasına faydalı olması bakımından önemlidir.
  

Yayın tarihi: 29.01.2018
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu yazar yazısına henüz yorum yapılmadı.