Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

OKUL KÂBUS OLUR MU?

 YAZARI TAKİP ET X
Sabri Yurdakul’un YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Okul dönemi başladı. Çocuklar okula ilk defa başlıyorlarsa bir heves gidiyorlar. Geçmiş senelerde derslerde zorluk çekenler ise arkadaşlarını görmenin heyecanı ile okula adım atıyorlar. Ders çalışmakta zorluk çekenler ile çalışsalar da başarılı olamayanlar ve ders çalışırken sıkılanlar için ise okul kâbusu başlıyor.

Bu söz bana ait değil geçen hafta gördüğüm bir danışanıma ait. “Rüyamda gördüm okul açılıyordu, korku ile uyandım” diye anlattığı bu kâbusu paylaşmak istedim.

Okulun kendisi ve eğitim sistemi aslında kâbus değil ama eğitim sisteminde herkesi aynı yarışa sokmak işi kâbus haline getiriyor. Az işiten ve az işittiği bilinmeyen bir öğrenci dersleri duyamadığı için anlamakta zorluk çekiyor ve derste öğretmenin sorduklarını bilemediği için öğretmen soru soracak diye ödü kopuyor. Aynı şekilde göz bozukluğundan dolayı tam olarak göremeyen bir öğrenci yeterince takip edemediği için bir süre sonra dersten iyice kopuyor, sıkılıyor ve öğretmen bu sefer etraftakilerle konuştuğu ve ders ortamını bozduğu için kızabiliyor. Aynı şekilde disleksisi olan öğrenciler okumakta, discalculisi olan çocuklar ise matematik öğrenmekte zorluk çekip derslerden kopabiliyorlar. Sadece derslerden kopmakla kalmadıkları gibi derslerde başarısız oldukları için gerek öğretmenleri gerek arkadaşları gerekse ana-babalarının gözünde tembel, isteksiz ve ilgisiz öğrenci durumuna düşüp bir süre sonra kendilerini damgalanmış olarak buluyorlar.

Fiziksel güçlükleri olup öz güven sorunu yaşayan, biraz daha yavaş öğrendiği için arkadaşları tarafından dışlanan öğrenciler ile evde sürekli sorunlar yaşandığı için mutsuz ve depresif gezen gençler de okulun başlangıcını bir kâbus gibi yaşıyorlar. Sadece başlangıç olarak kâbus olsa uyanırlar ve kâbus da biter ama sorunlar çözülmediği sürece bu kâbus sene boyunca devam edip yaşantılarını daha da zorlaştırıyor.

Yapılması gereken temel iş ise öğrencinin ders başarısında, öğrenmesinde, çalışmaya odaklanmasında bir problem varsa bu problemin çözümünün bulunma yoluna gidilmesidir. Problem çözülmedikçe ona kızmak, tembel olarak nitelendirmek bir işe yaramadığı gibi kendisine güvenini daha da azaltacaktır. Bu nedenle bir psikiyatrist ya da psikolog yardımıyla sorunu araştırmak ve çözmek bu kâbusu bitirecektir.
 

Yayın tarihi: 24.09.2013
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu yazar yazısına henüz yorum yapılmadı.