Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile

ÖFKEYİ GİZLEMEK

 YAZARI TAKİP ET X
Sabri Yurdakul’un YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Şahsi görüşüm öfkenin gizlenemeyecek bir duygu olduğundan yana. Ancak öfkeyi ortaya koyuş şeklimizin çok önemli olduğuna inanıyorum. Öfke kontrolü adına öfkeyi göstermemek ya da aşırı öfke göstermek bize büyük oranda zarar verecektir. Bu yüzden öfkeyi gizlemek yerine onu kontrollü olarak göstermek ve etrafı kırıp dökmeden, çevremizdeki insanları kaybetmeden öfkelendiğimizi belli etmek en iyi davranış olacaktır.

Öfkelerini göstermediklerini söyleyen insanlara baktığımızda çoğunlukla bu inançlarında yanıldıklarını görmekteyiz. Göstermediklerini düşündükleri öfkelerini öyle yerlerden çıkarmaktadırlar ki insanın içinden "Keşke öfkesini gösterse" demek geliyor. O anda öfkelerini göstermediklerinde ufacık konuları problem edip, küçük küçük olayların üzerinde durup onları büyütüp bir defada gösterecekleri tepkiyi her güne yaymakta bu da toplamında daha büyük bir yekün tutmaktadır. Bu nedenle yapılması gereken en iyi davranış öfkemizle yüzleşmek ve onu yenmek olmalıdır.

"Neye ve niçin öfkeleniyorum" soruları kendimizi tanımak için de faydalı olacaktır. Bazen öyle şeylere öfkeleniyoruz ki sonradan sağlam kafa ile düşündüğümüzde bu öfkenin değmeyecek bir öfke olduğunu görüyoruz. Bu nedenle öfke duygusu karşımızdaki insanın yaptığı davranışlara verilen tepki kadar bizim o davranışa olan tepkimizle de alakalı olup bazen boyutlarını aşan oranda büyüyebilmektedir. Bu nedenle onu gizlemek yerine tanımak, baş etme konusunda gayret göstermek gerekir.

Öfkeyle baş edebilmek için yapılması gerekenlerin başında önce öfkelendiğimizi söylemek gerekir. Öfkelendiğimiz anda hemen tepki vermek yerine bir gün sağlıklı düşünmeyi tercih etmek gerekir.  Yani mümkün olduğu kadar olayın üzerine o anda gitmemeli ve "Hemen çözelim" diye karşımızdakini de sıkıştırmamalıyız. Bunun yerine önce olayı sakin kafa ile düşünmeli ve olaya vereceğimiz tepkinin olayla bağlantılı olmasına dikkat etmeliyiz. Çok sinirlensek bile büyük bir tepkinin bize faydası olmayacağını tam tersi ilişkiyi daha da kötü hale getirebileceğini unutmamalıyız. 

Yayın tarihi: 02.02.2012
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (4)

tabi bilimsel yaklaşınca doğru fakat herkes duygularını bukadar kontrol edemeyebiliyor...

02.02.2012 20:04:14 gülhan öngel.

haklısınız ama o anda ki öfkenin sıkıntılarını sonraları yaşıyoruz

03.02.2012 08:06:10 sabri yurdakul

Öfke ile kalkan zarar ile oturur. Doğru, öfkemizi belli etmeden önce bir hatta iki defa düşünmeliyiz. Bu şekilde daha az kalp kırarız.

02.02.2012 09:49:10 vahide bozkurt

katılıyorum size

03.02.2012 08:06:42 sabri yurdakul
4 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER