Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile

MOTİVASYON

 YAZARI TAKİP ET X
Sabri Yurdakul’un YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Motivasyonu olmayan bir insanın 4 tekeri olmayan bir arabaya benzediğini okumuştum. İnsan hayatına baktığımızda bu çok doğru bir tanımlama diye düşünüyorum. Motivasyonu olmayan bir insan iş yapar ama bu iş ne kadar iş sayılır tartışılır.

Motivasyonu içten gelen yani kendi içinde olan insanları hiçbir şey tutamazken, motive olmaları için dış bir desteğe ihtiyacı olan insanların dış destekleri kesildiğinde hiçbir şey yapamadıklarını görüyorum. İnsanın içsel ya da dışsal motivasyonu çocukluk yaşlarından itibaren kazanılıyor. Öz güveni yerinde olan çocuklar içsel motivasyonla yetişirken, öz güveni dış ortamdan sağlanan çocuklar motive olabilmek için sürekli olarak dışardan bir desteğe ihtiyaç duyuyor.

"Ben yapabilirim" düşüncesi ile hayata atılan ve motive olmuş çocuklar gayret gösterdiklerinde başarılı olmaları kaçınılmazdır. Bu çocuklar erişkin hale geldiklerinde de sahip oldukları bu motivasyonla hayatlarına devam ediyorlar ve kendi kendilerini içsel olarak motive ediyorlar. Karşılarına çıkan engeller bu motivasyonlarını daha da arttırıyo, aştıkları engellerle daha fazla motive oluyorlar ve engeller karşısında vazgeçmemeyi öğrenebiliyorlar. Bu yüzden iç motivasyon, yaşamda gerek çocukluk gerekse erişkin yaşlarda insanları başarıya götüren en önemli etkenlerden biri haline gelebilmektedir.

Motivasyonu dışsal olan insanlar ise çocukluk yaşlarından beri sürekli olarak çevrenin desteği ile giden, çevredeki insanlar desteklemediği zaman çaba göstermeyi bırakan ve iç dünyasına geri dönen insanlar olup kimi zaman motive olabilmeleri paraya, kimi zaman ödüle kimi zaman da tehdite dayanmaktadır. Ama bunların hiç biri de uzun vadeli olmamaktadır. Motivasyon olduğu sürece harekete geçmekte, motivasyon bittiği zaman geri dönmekte, zorluklar karşısında ise çabucak vazgeçmektedirler.

Sonuç olarak gerek içsel gerekse dışsal motivasyon çocukluk çağlarında kazanılmakta, bu yaşlarda kazanılan motivasyon kişinin hayatında büyük önem taşomakta, hatta onun tüm geleceğini etkilemektedir. Bu yüzden motivasyonun sağlıklı kazanılması ve çocuklarımıza nasıl sağlıklı iç motivasyon kazandıracağımız konusunu gelecek yazılarımda ele alacağım.

Sizce iç motivasyon nasıl kazanılır?

Bana yazarsanız ben de sizlerden geri bildirim alabilirim. Cevaplarınızı bekliyorum .

Yayın tarihi: 06.02.2012
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (13)

Aynı zamanda çocuğa başarısız olduğu zaman başarısızlığını yüzüne vurarak değil bu sebepleri ona anlatarak nasıl daha iyi yapabileceği konusunda kendi kendine keşfetmesini sağlamak iç motivasyonu artırmada faydalı olacaktır diye düşünüyorum.

08.03.2012 13:32:46 Sertaç İncekli

İç motivasyonun kazanabilmesi için bence çocukluk çağlarında çocuk yerine balık tutmak yerine, çocuğa balık tutmayı öğretmek gerekir. Bir de son öğrenme teknikleri ile çocuğun çoklu zeka kuramı açısından öğrenme becerilerinin keşfedilmesi ve buna göre yönlendirilmesi gerekir.

08.03.2012 13:30:47 Sertaç İncekli
13 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER