Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

KİLOLARINIZ KONTROLDEN ÇIKTI MI?

 YAZARI TAKİP ET X
Sabri Yurdakul’un YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Yemek yemeyi seven insanların en büyük dayanağı rejim yapıp bu kiloları verecekleri düşüncesidir. Ancak kimi zaman bu kilolar kontrolden çıkmakta ve giderek artmalarına rağmen inatla inmemektedir. Bu yüzden kiloların kontrolden çıkmalarını engellemek gerekir. Bir kere kontrolden çıktılar mı geri dönüşlerinin zor olduğunu aklımızdan çıkarmamalıyız.

Kiloların kontrolden çıkmasını engellemenin en iyi yolu her zaman belirli bir düzen tutturmaktır. En azından bir gün fazla yemek yediğimizde ertesi gün bunu telafi yoluna gitmeli ve daha az yemeliyiz. İnsan yemek yedikçe daha çok acıkır. Kilolu insanları zayıf insanlarla karşılaştırdığımızda zayıf insanların hem daha az hem de daha kalorili yiyeceklere yöneldiğini görmekteyiz. Ben kendi adıma açlıktan gözü dönmüş bir zayıf insan görmedim. Ya da "Şeker krizim tuttu" deyip çikolata veya pastalara saldıran. İşte bu yüzden mümkün olduğunca yediklerimizi kontrol altında tutmalı abur cubur yemekten ve bir oturuşta fazla miktarda yemekten kaçınmalıyız.

Kalorili yiyecekler insanı mutlu kılar ama mutlu olabilmek için kalorili yiyeceklere de ihtiyacımız olduğunu unutmamalıyız. Bu kısır döngü halinde sürmekte ve bir süre sonra giderek kıyafetlerimiz dar gelmekte, aynaya baktığımız zaman kendimizi beğenmemekte ve farklı diyet tekniklerini uygulayarak vücudumuz kilo alıp veren bir makinaya dönüşmektedir.

Aslında kilo vermeyi sağlamanın en iyi yolu hiç almamaktır. Bugüne kadar aldıysak bir diyet yöntemi seçelim ve ona sadık kalalım. Diyet yönteminin sadece aracı olduğunu, kafamızdaki yemek düşüncesini yenmenin önemli olduğunu unutmamalı ve mümkün olduğunca günlük yaşantıda öğünleri küçük tutmalıyız. Ancak böyle olduğunda az yedikçe daha az acıkacak ve yemek diye gözü dönen bir insan olmaktan kurtulabileceğiz.

Yayın tarihi: 23.06.2011
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (1)

şeker, yüksek tansiyon ve astım hastasıyım. ağır ilaçlar kullanıyorum. ve troidlerim çalışmadığı için günde 200 mg ilaç alıyorum. ve hep zayıf biri olmama rağmen son 7-8aydır 15 kilo aldım. kolostrolüm 390., demir ve b12 inanılmaz derecede düşük. yemek yemmediğim yada susadığım zamanlarda ellerim titriyor, resmen kriz geçiriyorum. tavsiyeleriniz varmı sayın hocam benim için. yine 1 yıl önceki zayıf halime dönmek istiyorum ben. saygılar