Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

KAFA TRAVMALARI ÇOCUKLARDA ÖĞRENMEYİ ETKİLİYOR

 YAZARI TAKİP ET X
Sabri Yurdakul’un YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Journal of Neurotrauma dergisinin Eylül 2013 sayısında yer alan haberde çocuklarda kafa travmaları sonucu yaşanan yaralanmaların ileri yaşlarda öğrenmeyi ve ders başarısını olumsuz etkilediği belirtilmiştir.

Beyin hasarının az ya da çok oluşuna bağlı olarak travma etkili olabilmekte, basit düşmelerde çok fazla sorun olmazken beynin yapısının etkilendiği durumlarda ise travmanın öğrenme üzerine olumsuz etkisi daha çok olabilmektedir.

Bugüne kadar gördüğüm danışanlarımda düşme ve kafa travması sonucu yaralanmalar nedeniyle öğrenme konusunda zorluk yaşayan birçok hastam oldu. Kimi zaman kafa içi kanamalar sonradan düzelse bile ileride böyle bir etkisinin olabildiğini kişisel olarak da gözlemlemiş bulunuyorum. 

2 yaşında iken yataktan düşen bir danışanım bu şekilde kafa travması geçirmiş, okul zamanına kadar çok fazla sorun yaşamadığı halde okula başladığında derslerini öğrenmekte zorlandığı gibi öğrendikleri çok çabuk unutması da aileyi endişelendirmiş. Nedenini anlayamadıkları bu durumu önceleri “Bir şey olmaz” diye önemsememişler ama daha sonra bu durum okuldaki ders başarısını olumsuz etkilediği için çözüm için başvurmuşlardı. Düşme öyküsü sonrasında ortaya çıkan kafa içi kanama geçmiş ama sonuçta bu durumu ortaya çıkarmıştı. 

Aynı şekilde ikinci kattan düşen, ölecek diye korktukları ama sonra yaşadığı halde arkadaşlarından zihinsel olarak geride olan bir başka danışanımın da beyinde çok büyük problem bulunmasa da öğrenmesinin yavaş gerçekleşmesi, hatta öğrenmede zorlanması da ban bu araştırmanın doğru olduğunu düşündürdü. 

“Çocuktur düşer-kalkar” diyoruz ama yine de gözümüz üstlerinde olsun ve büyük travmalar sonrasında mutlaka nörolojik olarak bir problem olup olmadığını araştıralım. İhmal etmek daha sonra zihinsel gelişimlerini olumsuz yönde etkilemesin.

Yayın tarihi: 30.09.2013
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu yazar yazısına henüz yorum yapılmadı.