Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

İNSANLAR KOKLAŞARAK MI ANLAŞIR?

 YAZARI TAKİP ET X
Sabri Yurdakul’un YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Her zaman bunun tersi söylenir. Konuşmanın insanlar arasındaki iletişimi arttırdığına, birbirini tanımak için konuşmak gerektiğine ve konuşma bittiğinde insanların artık ortak bir paydalarının kalmadığına olan inanç ile karşılıklı konuşma teşvik edilir. Acaba bu ne kadar doğru?

Mesleki tecrübem, kulağını tıkamış bir insana hiçbir şey anlatmanın mümkün olmadığını gösteriyor. Öyle ki karşılıklı konuşmalar eğer “O sözünü bitirsin sonra fikrini çürüteyim” şeklinde yürütülüyorsa kimse karşısındakinin fikrinden yararlanmıyor. Hatta çok güzel bir söz var “Bir tartışmadan herkes kendi fikrine daha çok sarılarak ayrılır.” Bu yüzden konuşmalar anlamaya yönelik değilse insanlar arasındaki beraberliği destekleyen değil aksine fikir ayrılıklarını arttıran bir fonksiyon görmeye başlıyor.

Beraberliklerine başladıklarında birbirlerinin gözünün içine bakan ve her dediğini anlamaya çalışan çiftler bir süre sonra bu davranışlarının yerine birbirlerinin her söylediğini çürütmeye çalışan, hatta bunu başkalarının yanında yaparak karşısındakini küçük düşüren ve “Söylediklerine nasıl karşı çıkacağım?” diye düşünen insanlar haline geliyorlar. Bu süreç az ya da çok zamana yayılıyor ama tamamlandığında artık beraberlik bitiyor. Bu durum sadece evlilikler için değil iş hayatında da geçerli olduğu için insanların konuşarak anlaşabildiklerine olan inancımı kaybetmeye başlıyorum. Eğer anlaşmak istiyorsak konuşmamızın amacı ortak paydayı yakalamaya çalışmak olmalıdır. Haklılığımızı ispat edelim derken ana konuyu gözden kaçırmayalım.
 

Yayın tarihi: 05.11.2013
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu yazar yazısına henüz yorum yapılmadı.