Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

“İLAÇLARDAN MİDEM ÇÜRÜDÜ”

 YAZARI TAKİP ET X
Sabri Yurdakul’un YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Dün akşam taksi şoförü, psikiyatrist olduğumu söylediğimde şöyle dert yandı; “Senelerdir ilaç içiyorum. 10 sene önce panik tanısı kondu, o zamandan bu zamana ilaç kullanıyorum. Artık midem çürüdü.”

Durdum ve düşündüm. On sene, dile kolay. Senelerce baktığınızda kilolar dolusu ilaç eder. "Bu kadar süre ilaç kullanmak sahiden gerekir mi? İlaç kullanmayı neden bırakamadı?" diye kendisine sordum. Bana; “İlaç kullanmadığım zaman hastalığım artıyor, kendimi kötü hissediyorum. İlaç kullanınca geçiyor ama bıraktığımda iki gün iyi oluyorum, ondan sonra tekrar başlıyor.” diye dert yandı. “Böyle olunca ben de ilacı bırakamıyorum. Artık doktora da gidip anlatmak yerine ilaç yazdırıp kullanıyorum. Başka çare bulamadım ama midem çürüdü artık ilaç kaldırmıyor o yüzden hiçbir ilacı içmek istemiyorum ama bir yandan da hastalığım nüksediyor ne yapacağımı bilemiyorum” dedi.

İlaçları sürekli kullanmak doğru mu?

İlaçları kullanmadığımız zaman hastalık tekrarlıyorsa bir yerde yanlışlık var demektir. İlk yanlış ilaçları doktor kontrolü olmadan kendi başımıza kesmekse, ikinci yanlış da hastalık tedavisini sadece ve sadece ilaçlarla sürdürmek ve psikolojik yardım almamaktır. Bir diğer önemli yanlış ise hayatın her zaman ilaç kullanıldığı zamanki gibi olmasını beklemek ve bu olmadığında yine ilaçlara sarılmaktır. İlaç olmadığı zaman insanın illa kötü olması gerekmez ama ilaç kullandığı zamanki kadar da iyi olamaz. Bu yüzden ilaç kullanmaya devam etmek yalancı bir mutluluk getirecektir.

Psikiyatrik hastalıklar psikiyatrist takibinde tedavi edilmelidir. İlaç kullanılması gerekmediği zaman yine doktor kontrolünde ilaç azaltılmalı ve sonra kesilmelidir. İlerde hastalık tekrarlarsa gene bir süre ilaç kullanıp kesilmelidir. 8-10 sene ilaç kullanmak şizofreni dışında psikiyatrik hastalıkların hiçbirinde olmaması gereken bir tedavidir. Mide çürümese bile ilaç ilaçtır, gerekmediği sürece kullanılmamalıdır. 

Yayın tarihi: 20.02.2014
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu yazar yazısına henüz yorum yapılmadı.