Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

İLACINI ALDIN MI?

 YAZARI TAKİP ET X
Sabri Yurdakul’un YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

2 hafta önce takip ettiğim ilkokul öğrencisi bir danışanım, kardeşinin onunla alay ettiğini, sinirlendiği zaman "İlacını aldın mı?" diye kendisi ile dalga geçtiği için ilacını almak istemediğini söylemişti.

Sonra düşündüm de, bunu sadece gençler yapmıyor ne yazık ki... Erişkinler de aynı davranışı sergileyebiliyorlar. Kavga ettiklerinde birbirlerine "Sen delisin, bak doktor sana ilaç verdi beni iyi gördü. Benim ilaç kullanmaya ihtiyacım yok ama senin var diyerek" hastalıklarını birbirlerinin başına kalkıyorlar. 

Freud'un bir sözü var "Herkes benim hastamdır “ der. Böyle baktığımızda aslında hepimiz her zaman hastalanabilir ve ruh sağlığımızı yitirebiliriz.

Kaygılarımız, depresyonlarımız, korkularımız olabilir ve bunlar bizim bir dönem ilaç kullanmamıza ya da terapi almamıza neden olabilir. Hassas olduğumuz bir dönemde böyle dalga geçilmesi, hastalığımızın başımıza kalkılması hiç hoş olmadığı gibi onlara karşı kırgınlık duymamıza da neden olacaktır.

Ruhsal hastalıkların fiziksel hastalıklardan farkı yoktur aslında. Nasıl ki kalbimiz hasta olduğunda ağrı duyuyor ve sıkıntı yaşıyorsak, midemiz hasta olduğunda karın ağrısından kıvranıyorsak, ruhsal hastalıklar da aynı şekilde hayatımızı etkilemekte ve yaşam enerjimizi düşürmektedir. Hatta kimi zaman hayatı bize zindan edebilmektedir.

Bu durumu ancak yaşayanlar bir de onları yakından takip eden psikiyatrist ve psikologlar bilebilir. Bunun dışındakilerin -en yakınındaki insan bile olsa- çekilen sıkıntıları anlaması pek mümkün değildir. Hatta bazen sizi anlamadıkları gibi sıkıntılarınızı küçükseyerek, "Sen gayret göstermiyorsun" diyerek moralinizi iyice bozabilirler.

Sonuç olarak; insanların psikiyatriste gidip ilaç kullanmaya başlamaları onların aleyhine delil olacak, ya da herhangi bir zamanda başlarına kalkılacaksa bundan sadece onlar değil tüm yakınları da zarar görecektir. Çünkü ruhsal hastalıklar sadece yaşayan kişiyi değil onun etrafındaki kişilerin de yaşamını zorlaştıracak ve dengeleri bozarak karşılıklı sürtüşme ve sorunlara yol açabilecektir.

Zaten ülkemizde bu konuda tabular yıkılmamışken psikolojik yardım alan insanları bir de bu sözlerle sıkıntıya sokmayalım. 

Yayın tarihi: 22.12.2011
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (4)

yaralı ruhun hiçbir ilacı yoktur sayın yazar. malesef yoktur..

26.12.2011 17:39:13 aynadaki ben

bence vardır

27.12.2011 09:28:48 sabri yurdakul

başına gelmeyen bilmiyor, anlamıyor. İnsan ruh ve bedenden oluşuyorsa, bedenimiz hastalandığı gibi ruhumuz da aynı şeyi yaşayabilir. Çünkü ruhumuzu incitecek öyle çok şey var ki ve şartlar hergün daha karmaşıklaşıyor. Yurtdışında günümüz toplumunda herkesin bir avukatı ve bir psikoloğu var. neden problemler artıyor ve bazen çözüm bulmak kolay olmuyor yardım istiyoruz durum budur herkes birgün yaşayabilir destek olmalıyız birbirimize. Bol anlayışlı hoşgörülü günler....

22.12.2011 17:24:54 E. Zümrüt

çok haklısınız bazen tek ihtiyacımız biraz anlayış oluyor

23.12.2011 18:04:04 sabri yurdakul
4 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER