Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

İKİNCİ DÖNEM DERSLERİ

 YAZARI TAKİP ET X
Sabri Yurdakul’un YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Eğitim senesinin yarısına geldik. Gençler eğitim senesinin ikinci döneminde de dersler konusunda farklı davranışlar gösterebilirler. İlk dönem derslerine iyice  çalışmışlarsa ikinci dönem de performansını düşürmeden aynı gayret içinde çalışmalarına devam edebilrler. ilk dönem dersleri düşük olanlar gerek öğretmenlerinin gerekse ailesinin baskısı ile onları yükseltmeye çalışabilirler. Sınav döneminde olanlar ise artık yarı bıkmış yarı heyecanla bir an önce senenin sonunun gelmesini ve ne olursa olsun sıvavın bitmesini beklemeye başladılar.

Ben bir eğitim yılını tıpkı bir maratona benzetiyorum. Dönemin başındaki performansını senenin sonuna kadar götürebilen gençler başarılı olurken, sene sonuna doğru bütün gençler artık iyice yorulmuş ve sıkılmış oluyorlar. Bu nedenle ikinci dönem artık gençlerin varolanı sürdürebilme ya da ilk dönem serdikleri dersleri toplama dönemi olmaktadır. Senenin başında tatilin rehavetini atamayan çocuklar ve gençler kendilerini toplayana kadar senenin yarısı geçmekte ve durumu fark edip kendilerini toplamaya çalıştıklarında ise artık ilk dönemin sonu gelmektedir. 

Öğrencilerin ikinci dönemde derslerinde başarılı olabilmeleri için ilk dönem düştükleri hataya düşmemeleri ve dönemin başından itibaren derslerden kopmadan çalışmalarını sürdürmeleri gerekir. Bunu sağlamanın en iyi yolu da onların sıkılmadan çalışabilmelerini sağlamak, sürekli "Ders çalış" diyerek onları derslerden bunaltmamaktır. Ders dışında faaliyetleri de olan, spor yapabilen gençlerin derslerden sıkılmaları bunları yapmayan gençlerden daha az olacağı için iyi bir planlama ile geri kalan zamanın iyi değerlendirilmesi gerekir. Zamanı yönetimi belki hiç kimsede olmadığı kadar bu gençlerde değer kazanmaktadır.

Gençler zaman yönetimini bilmeyebilirler. Zamanlarını kötü kullandıkları için vakitleri yetmeyebilir. Onlara bu durumda kızıp tepki vermek yerine rehber öğretmenlerinden yardım alıp zaman planlaması yapmalarını sağlamak, eğitim koçu ile ders çalışma becerilerini arttırmalarını teşvik etmek gerekir. Ders dışında da onların kendilerine ayıracak zamanlarına dengeli olmak kaydıyla destek olmak onların ikinci dönem ders başarılarını olumlu yönde etkileyecek, yoksa karikatürde olduğu gibi vidalarını dağıtmalarına neden olacaktır.  

Yayın tarihi: 13.02.2012
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (2)

Tüm yazılarınızı beğenerek okuyorum.Benim kendi çocuğumda gördüklerimi ve yaşadıklarımı yansıtıyorlar.Doğru yolda olduğumu görmek beni mutlu ediyor.Size teşekkür ediyor ve yazılarınızın devamını diliyorum.

13.02.2012 13:58:52 Elif Bahar

çok sevindim elif hanım iyi günler diliyorum

15.02.2012 05:21:10 sabri yurdakul