Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

HER ŞEY KAFADA MI BİTİYOR?

 YAZARI TAKİP ET X
Sabri Yurdakul’un YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Her şey kafada başlıyor ama kafa da bitiyor mu? Burası tartışılır. Her zaman örnek veriyorum kalbimiz dakikada 72 kez atarken onu 75 kez attıramayız. Kalp atışımızı hızlandırabiliriz ama sayısını ayarlayamayabiliriz. Aynı şekilde bağırsaklarımız dakikada 5-6 kere kasılır ama bunu 8 yapamayız. Fakat ne hikmetse beynimizi kontrol altına alıp istediğimizi yapabileceğimizi düşünüyoruz ve bunu yapabilirmiş gibi bir de başkalarına bunu öneriyoruz.

Beynimiz bir yere kadar bizim etkimiz altındadır. Bir yerden sonra bizim kontrolümüzü aşabilir. Örneğin kafamızda bir sürü sorunlar ve sıkıntılar varken istediğimiz kadar uğraşalım uyku tutmaz, yatakta döner dururuz, koyunları sayarız. Sayı binleri bulur, biz sıkılırız ama yine de  uyuyamayız. Aynı şekilde çok kırıldığımız bir arkadaşımızı kendimize ne dersek diyelim, ne kadar “Affettim” desek de içimiz affetmez. Hatta çok sevdiğim bir söz var “En unuttum dediğimiz şeyler aslında unutmadığımız şeylerdir” diyor.

Beynimiz unutmak istediğimiz hiçbir şeyi unutmadığı gibi, unutmak istemediklerimizi de aklımızdan silebiliyor. Hatta yapılan bir araştırmada biz bir konuda harekete geçmeden önce beynimizdeki bir takım fizyolojik süreçlerin daha önce başlayıp bizden önce hareketi başlattığını bunu bizim kendi başlattığımız hareket gibi algıladığımızı söylüyor.

O yüzden "Neyi ne kadar kendimiz yapıyoruz, beynimizi ne kadar kendimiz yönlendiriyoruz?" konusunu sonraki haftalarda yayınlayacağım yazılarımda tekrar ele alacağım.
 

Yayın tarihi: 15.07.2013
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu yazar yazısına henüz yorum yapılmadı.