Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

GENÇLERLE KÖPRÜLERİ YIKMANIN 5 YOLU

 YAZARI TAKİP ET X
Sabri Yurdakul’un YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Gençlerle köprüleri yıkmak isterseniz onları tenkit edin, ders çalış deyin, arkadaşını övün, akıl verin, izin vermeyin.

Gelin bunlara birlikte göz atalım.

Öncelikle kötü olmak istediğiniz gencin her davranışına müdahale edin.

Odasının ne kadar düzensiz olduğunu, kendisine hiç bakmadığını, hiç laf dinlemediğini, kafasına göre hareket ettiğini söyleyelin. İşe yaramazsa çok kilo aldığını ve artık çirkin göründüğünü, kilo vermesi gerektiğini ilave edin. Kesinlikle etkili olacaktır. 

Aklınıza estikçe "Ders çalış" demek de diğer bir etkili yöntemdir.

Okuldan gelmesiyle birlikte başlayan ve onu her gördüğünüzde yineleyeceğiniz "Ders çalış" sözü de onu sinirlendirmek ve tepki vermesini sağlamak için etkili bir yöntemdir. Bu sözü ne kadar çok tekrarlarsanız o kadar etkili olacaktır. Bir süre sonra siz demeseniz de artık rüyalarında sizin "Ders çalış" dediğini görmeye başlayacaktır.

Arkadaşlarını övün.

Onların ne kadar akıllı ve çalışkan, kendisinin ise ne kadar aklı havada bir genç olduğunu, yarın onlar iyi yerlere geldiğinde kendisinin üzüleceğini hatırlatın. Özellikle övdüğünüz kişi en yakın arkadaşı olmalı ki acısı içine daha çok otursun. Arkadaşının da insan olarak sahip olduğu olumsuzlukları bir kenara bırakarak onu övün ama onun yanında çocuğunuzun yaptığı yanlışları iyice abartın. Bu söyledikleriniz sizinle arasını bozmaya yetmese bile ondan nefret edeceği kesindir.

Yan yana geldiğiniz her zamanı fırsat bilerek ona bolca akıl verin.

Şimdi iyi okulları kazanırsa ilerde ne kadar iyi yerlere geleceğini, bizim onun yaşında iken ne imkansızlıklara sahip olduğumuzu, onun da bizim gibi başarılı olmak istiyorsa çalışması gerektiğini, herkesin bu kadar şanslı olmadığını söyleyerek akıl verin.

Yüzünü ekşitir ve bu güzel akılları almak istemezse biraz ara verin ve bir süre sonra tekrar başlayın. Yanınızdan gitmeye kalkışırsa da onun peşinden odasına kadar gidin ve kapısını kitlemesine izin vermeden bunları farklı şekillerde dile getirin. Artık bir daha yanınıza uğramayacaktır. Okuldan geldiğinde odasına girecek ve acil ihtiyaçları dışında odasından çıkmayacaktır.

Yapmak istediklerine izin vermeyin ve sınır koyun.

En son ve etkili yöntem ise onun yapmak istediklerine izin vermemek ve keyfi olarak ona sınır koymaktır. "Bu hafta çok dışarı çıktın, artık bugün de çıkma, o arkadaşlarınla görüşmeni istemiyorum, onlarla gideceksen bir yere gidemezsin" diyebilir ve arkadaşlarının içinde en erken geri dönen o olmazsa bir daha izin vermeyeceğinizi belirtebilirsiniz.

Örneğin arkadaşları ile biraz dışarıda vakit geçirip saat beş gibi eve gelmek istiyorsa "Hayır saat dörtte burada olacaksın" diyerek ağırlığımızı koymalı ve ona gücümüzü bir kere daha ispat etmeliyiz.

Bütün bu yöntemler gençlerle aranızdaki köprüleri yıkmak  ve onlarla aramızı bozmak için birebir işe yarayan başarılı yöntemlerdir. Ancak bizim işimize ne kadar yarar o da ayrı bir konu. Yoksa bu yazdıklarımı zaten her gün yapıyor ve başarılı sonuçlar alıyor musunuz. Bir kere daha düşünmekte fayda var.

Bu yöntemlerin başarısı bizim ilişkimizin başarısızlığıdır.

Yayın tarihi: 29.09.2011
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (9)

Haklısınız, biz annelerin yaptıkları ve hiçbir sonuç alamadan yoruldukları en önemli konu, hele de eğitimin başladığı şu dönemde, sorumluluklarını bilmeyen, ergenlikle ve ağır sınav stresiyle uğraşan, dikkatleri dağınık, kendi dünyasında bir çok şeye çözüm ve cevap arayan, kimliğini bulmaya çalışan çocuklar için doğru davranış şekli nedir, biz bunları ailece uygulasak ve tolere etsek bile Eğitim sistemimiz ve eğitimcilerimiz acaba onların bu halinden haberdar mı.....

çok haklısınız bunlara önümüzde ki günlerde değineceğim

01.10.2011 09:40:52 sabri yurdakul

Bazılarının aklını başına getirecek bir yazı olmuş, teşekkürler.

çok teşekkür ederim sağolun

01.10.2011 09:41:25 sabri yurdakul
9 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER