Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

GENÇLERDE DEPRESYON

 YAZARI TAKİP ET X
Sabri Yurdakul’un YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Gençlerde daha önceden olmayan davranış sorunları varsa, altında yatan sorunun depresyon olup olmadığı araştırılmalıdır. Çünkü gençlerde depresyon yetişkinlerde olduğu gibi kendini mutsuzluk ve ağlama isteği ile göstermez. Tam tersi ağlamadıkları gibi sinirli, öfkeli ve tahammülsüz olabilirler. En ufak bir problemde bomba etkisi yaratan tepkiler verebilirler.

Gençlerde depresyon

Mutsuzluk yerine öfke ve kaygı yaşarlar. Bu kaygıyı da yeterince yansıtamadıklarında aile ile araları daha da bozulur. Aileleri onların bu davranışlarına tepki verip, cezalandırma yoluna gittiğinde giderek birbirlerini anlamakta zorluk çekerler. Kendileri de ne olduğunu anlamadıkları için giderek içlerine kapanır, büyüklerin kendilerini anlamadığına inanarak artık kendilerini anlatmazlar. Büyükler de onları saygısız olarak değerlendirdiği için cezalandırıp yaptırımlar uyguladığında sorun giderek içinden çıkılmaz bir hal alr.

Gençlerde depresyon

Sonuç olarak gençlerin davranış sorunlarında mutlaka depresyon araştırılmalıdır. Bunun için bir psikiyatriste başvurmalı ve uzman yardımıyla depresyon varsa çözülmelidir. Depresyon dışı nedenlerle olan davranış sorunlarına da birlikte çözüm aranmalıdır.

Yayın tarihi: 12.07.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu yazar yazısına henüz yorum yapılmadı.