Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

GENÇLER BALONA BENZER

 YAZARI TAKİP ET X
Sabri Yurdakul’un YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Gençlik çağı çocukluk ile erişkinlik arası bir dönem olup bu dönemde gençlerin yaşadıklarını iyi anlayabilmek için bir balon ile kıyasladığımızda bakalım karşımıza neler çıkıyor?

Gençler de tıpkı balon gibi içine ne konursa ona uygun hareket ederler. Örneğin bir balonu uçucu bir gazla doldurduğumuzda nasıl uçuyor ve havalanıyorsa gençler de iyi yetiştirildiklerinde, sosyokültürel alanlarda iyi imkanlar sağlandığında, spor yapma şansı bulduklarında, kısacası çok yönlü yetiştirildiklerinde yükseklere uçarlar ve onları kimseler tutamaz. Bunun yerine sadece içine üflediğimizde, şişer ama bu şişme onları yukarlara götürmez, kendilerinden bekleneni yapar ama çok daha fazlasına çıkamazlar.

Gençleri kalıplara sokmak istediğimizde onları kaybederiz. Bir balonu nasıl bardağa sığdıramazsak gençleri de aynı şekilde bir bardağa sıkıştırmaya kalktığımzda kaybederiz.

Her bir balonun diğerlerinden farklı olduğunu unutmamalı, onları asla birbirleriyle kıyaslamamalıyız. Böyle bir durumda söner ve boynunu bükerler.  Balonlar alabileceklerinden çok hava ile şişirilirse patlarlar. Belirli bir hacme kadar yavaş yavaş şişirmek gerekir. Gençleri de bir anda bilgi bombardımanına tutmak, onlardan sadece ders notlarında başarı beklemek, yapabileceklerini yapmalarına ve derslerden sıkılmalarına yol açacaktır. Bunun yerine dersleri ile birlikte kendilerine de zaman ayırarak daha bilinçli büyümelerine yardımcı olmak kapasitelerini her zaman daha iyi yerlere taşıyacaktır. Ancak buna rağmen unutmamız gereken şey, az şişebilecek bir balonu nasıl çok şişirdiğimizde patlamasına yol açarsak aynı şekilde gençleri de kapasitelerinin çok üstünde zorladığımızda yapabileceklerini de yapamamalarına neden oluruz.

Bir balonun üstüne bastırdığımızda önce esner bastırmaya devam edersek patlar, aynı şekilde gençlerde baskı durumunda önce esneyip baskıya ayak uydurmaya çalışırlar, baskı arttığında ise onlara bir şey yaptırmak artık mümkün değildir. Çünkü yap dediğimiz ne varsa yapmadıkları gibi yapma dediğimiz ne varsa onu yapmaya başlarlar.

Balonlar serbest kaldıklarında diğer balonların peşine takılır ve uçup giderler. Gençlerde başıboş kaldıklarında yada çok fazla baskı yapıldığında kendi yaşıtı diğer balonların peşine takılır giderler. Bu yüzden mümkün olduğunca onlarla iyi bir ilişki içinde olmak gerekir.

Hatalı balonlar hiç şişmez ya da hava kaçırırlar. Aynı şekilde gençler problem yaşadıklarında olması gereken duruma gelemezler. Bu problemlerin başında depresyon, kaygı bozukluğu, dikkat eksikliği ve antisosyal kişilik özellikleri gelmektedir. Bu problemlerin farkına varmadığımızda davranış sorunları gösteren, dersleri bozulan gençler bu problemlerin düzelmesi ile birlikte sağlıklı ve başarılı hale gelirler.

Sonuç olarak gençler onlara ne verirsek onu bize geri verirler. Onlarda bir sorun gördüğümüzde önce kendimizi gözden geçirelim ve hatalarımızı düzeltmeye çalışalım. Biz düzeldiğimizde onlar da davranışlarını düzelteceklerdir. 

Yayın tarihi: 05.09.2011
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (3)

Sabri Bey elinize sağlık. Yine çok güzel bir yazı olmuş. Özellikle çocuklarımızı başkaları ile karşılaştırmamalıyız kısmına çok katılıyorum. Maalesef aileler devamlı onun kızı bunun oğlu diye çocuklarını teşvik etmeye çalışıyorlar başarılı olmaları için ama aslında bu ters tepen bir durum. Her çocuk bir birey ve her bireyi tanımak ve ona göre farklı davranmak gerekiyor.

05.09.2011 13:35:19 tuğba kızıltaş

Gerçekten çok güzel ifade etmişsiniz.Benimde On bir yaşında bir kızım var, dersleri ile birlikte sporu dengede tutmaya çalışıyorum.Sosyal gelişimi için mümkün olduğunca arkadaşları ile birlikte vakit geçirmesi gerektiğinin farkındayım.Zaman zaman doğa gezilerine götürüyorum, yaşına uygun okuyabileceği kitaplar seçmesine yardımcı oluyorum.Kısacası ona belli etmeden, onun üzerinde baskı kurmadan yönlendirmeye çalışıyorum.Sizce kızım için başka yapmam gereken başka şeyler var mı.

05.09.2011 10:14:40 Elif Bahar

bence yapılması gereken herşeyleri güzel yapıyorsunuz diye düşünüyorum

09.09.2011 09:02:21 sabri yurdakul
3 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER