Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

DİKKAT EKSİKLİĞİ NASIL ANLAŞILIR?

 YAZARI TAKİP ET X
Sabri Yurdakul’un YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Bir danışanım geçen gün "Kafam karıştı" diye söze başladı.” Oğlum 10 yaşında, öğretmeni dikkat eksikliği yok diyor ama evde ders çalışmıyor. Komşum 'Benim çocuğum da böyleydi, doktora götürdüm ilaç verdi, ders çalışmaya başladı' deyip kafamı karıştırıyor. 'Ben de küçükken böyleydim, ders çalışmayı sevmezdim, bak okudum kocaman adam oldum' diyor. Ne diyeceğimi ne yapacağımı şaşırdım."

Gerçekten de haklıydı. Dikkat eksikliği konusu kırk kafadan kırk ses çıkarttıran bir konu.

Dikkat eksikliği konusundaki yanlış inanışlar doktora başvurmayı ve yardım almayı engeller çoğu zaman. Bunların içinde en fazla rastladığım yanlış inanış "Benim çocuğumun hiperaktivitesi yok, dikkat eksikliği de olamaz, televizyonun başında hiç sıkılmıyor, bilgisayarın başında saatlerce oturuyor. Dikkat sorunu olsa bunları yapamaz" inanışıdır. Halbuki hiperaktivite olmadan da dikkat eksikliği olabiliyor. Dikkat eksikliği olan çocuklar da saatlerce televizyon seyredip, hiç bıkmadan bilgisayar oynayabilmektedirler. Ayrıca öğretmenler çocukların dikkat eksikliğini farketmeyebilirler. Bu çocuklar sınıfta sıkılsalar bile konuşmadıklarında, defterine resim yapıp oyalandığında dikkat eksikliği öğretmenlerin dikkatini çekmeyebilir.

Sonuç olarak dikkat eksikliği konusunda "Bana göre var ona göre yok" demek yerine şüphelendiğimiz durumlarda bir psikiyatrist ya da psikoloğa başvurup dikkat testi yaptırıp ona göre yol planımızı çizmemiz gerekir. Bunu yapmadığımızda zaman geçmekte ve çocuklarımız dersin başında sıkıldıkları için ders çalışmaktan nefret etmeye başlarlar, çalışmalarına rağmen sınavlarda düşük puanlar aldıkları için kendilerine güvenleri kaybolur.

Sonuçta dikkat eksikliği olan çocuklar da mutlaka okuyup bir yere gelir ama buraya gelene kadar olan yolda sıkıntı yaşamamaları için elimizden geleni yapmalıyız. Bunu sağlayabilmenin yolu da veriler üzerinden yola çıkıp ne varsa anlamak ve ona göre önlem almaktır.

Yayın tarihi: 09.12.2011
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (4)

Merhaba ben Tulin benim oglumda 9 yasinda ve doktorumuz yaptigi testler sonucu ve okulun verdigi bilgilerde eklenince dikkat eksikligi teshisi koydu. Ilac kullanimini onerdi tabi doktor ama ben bir karara varamadim hala cunku cok olumsuz seyler duyuyorum bu ilac yani r*****n hakkinda herkes sakinn haa diyor. Ne yapmaliyim ?

Sabri Bey elinize sağlık öncelikle, her zamanki gibi çok bilgilendirici bir yazı olmuş. Tülin Hanım bu arada yorumunuzu okudum ve sizin adınıza gerçekten üzüldüm. Bizim toplum maalesef böyle işte hep bilmemekten, araştırmamaktan, kulaktan dolma bilgilere inanmaktan, kısacası meraksızlık ve eğitimsizlikten kaynaklanan bir durum bu. Mesela bakın Sabri Bey ne güzel anlatmış. Siz de kimseye anlatmamak yerine bu şekilde izahat etseniz belki etrafınızdaki insanların bakış açısını değiştirebilirsiniz.

09.12.2011 11:44:13 handan uçar

desteğinize teşekkürler handan hanım

12.12.2011 05:50:55 sabri yurdakul
4 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER