Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

DERSİN BAŞINA OTURMASINI NASIL SAĞLARIZ?

 YAZARI TAKİP ET X
Sabri Yurdakul’un YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Okuldan geldikten sonra bir türlü dersin başına oturamayan, dolanıp duran, biraz yatan, televizyona bakan, cep telefonundan arkadaşlarına mesajlar atan, biraz yemek yiyen, tuvalete giren, annesiyle yarenlik eden, odasına girip dolabını toplayan sonra çıkıp yine etrafa laf atan gençler ancak tüm seçenekler bitince dersin başına oturmakta ve tabii haklı olarak çok yoruldukları için de derse bir türlü konsantre olamamaktadır. Bu yüzden dersin başına oturmanın dersi bitirmenin yarısı olduğunu söylersek yanlış olmaz.

“Kolaysa siz oturun da ders çalışın” diye düşünen gençleri duyar gibi oluyorum. Ders çalışmak kolay bir şey olsa herkes çalışır. Hele hele dersin başına oturmak hiç içinizden gelmiyorsa en büyük eziyet bile sayılabilir. Bu yüzden dersin başına oturabilmeyi sağlamak için yapılması gereken temel iş okuldan geldikten sonra bir yarım saat oyalanıp sonra çalışsın ya da çalışmasın dersin başına oturmaktır. Öyle ki başlangıçta masa başında oturup başka şeylerle uğraştıktan sonra derse geçiş yapmak hiç masaya oturmadan dolaşıp sonra gelip oturmaya göre daha kolay olacaktır. Dersin bir an önce bitmesi de öğrenciyi motive edecek ve bir an önce yapıp kurtulmayı tercih edecektir. Tabii burada anne babalara da büyük rol düşmekte. “Dersim bitti” diyen gence “Ders bitmez eski derslerini tekrarla” gibi veciz sözlerle karşılık verirlerse o gençler dersin başına hiç oturmak istemeyecektir.

Benden söylemesi…

Yayın tarihi: 17.10.2013
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu yazar yazısına henüz yorum yapılmadı.