Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

DERS ÇALIŞAMAYAN ÖĞRENCİLER

 YAZARI TAKİP ET X
Sabri Yurdakul’un YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Yaz geldi. Öğrenciler çocuk olsun genç olsun dersin başına oturamadıkları gibi masaya oturdukları zaman da çabucak kalkmanın yolunu arıyorlar. Onları dersin başında tutmak çok mümkün olmuyor. Sınav olmadığında sorun değil ama sınavlara hazırlanan gençler için bu durum sıkıntı yaratıyor. Yüzüp yüzüp kuyruğuna geldikleri anda birdenbire yavaşlamaları ve çalışmak istememeleri ister istemez aile ile aralarında sorun oluyor. 

Aslında ders çalışamamalarının nedeni, büyük oranda artık sıkılmış olmaları, sınava girecekler için ise kaygının artık en üst boyutlara tırmanması ve ders çalışmaya oturduklarında kendilerini sıkıntılı ve kötü hissetmeleri. Daha çabuk sıkılıp bir türlü ders çalışmak istememeleri… Böyle bir durumda üstlerine gitmek, çalışmaları konusunda onlara baskı yapmak işe yaramadığı gibi ters tepecektir. Öyle ki gençleri dersin başına oturtabiliriz ama onlara zorla ders çalıştıramayız. Önemli olan çalışabilecekleri bir ortam yaratmaktır.

Sıkıldıkları zaman ara vermelerine ses çıkarmamak; 15 dakika çalışıp, 10 dakika ara vermelerini sağlamak; akşam geç saatlere kadar oturup çalışmaları yerine sabah erken saatte kalkıp çalışmaya yönlendirmek; dersten önce yapabilirlerse biraz hava almaları ve sınav stresinden kurtulmaları, tekrar aynı şevkle olmasa bile ders çalışma motivasyonlarını arttırmaya faydalı olacaktır.

Yayın tarihi: 13.06.2013
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu yazar yazısına henüz yorum yapılmadı.