Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile

DEPREM VE ÇOCUKLAR

 YAZARI TAKİP ET X
Sabri Yurdakul’un YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Depremi yaşayan ve depremde yaşananlara şahit olan çocuklarımızın yaşadıkları biz büyüklerden çok daha farklıdır. Depremde yaşananlar, kayıplar, yaralanmalar, onları çok daha fazla etkilemektedir. Kendi ailelerinden kayıplar olmasa da yaşadıklarını ömür boyu unutmaları mümkün olmayacaktır. 

Deprem, insan hayatının en önemli travmalarından biridir. Ani ve habersiz başlaması, insanları korunmasız anlarında yakalaması depreme karşı savunmasız bırakmakta ve bunu yaşayanlar her an aynı korku ile yaşamaktadır. Bu durum çocuklarda ruhsal olarak büyük bir travma yaratmakta ve yaşananların şiddetine bağlı olarak bu travmanın boyutları artmaktadır.

Depremin ardından görülen ilk durum; her an tekrar deprem olacağı korkusu ile huzursuz olma, tedirgin ve korkulu davranma, uykuya dalmaktan korkma, uykudaysa da ufacık bir çıtırtıyla korku içinde fırlama, her an kendisine ve yakınlarına bir şey olacağı endişesi, yaşının altında olabilecek daha çocuksu davranışlar gösterme, çabuk ağlama, kimi zaman boş ve amaçsız hareketler depreme maruz kalan çocuklarımızda gördüğümüz davranışlardır.  

Bu davranışlara sahip olan çocuklarımızın kesinlikle ruhsal desteğe ihtiyacı vardır. Hele hele yakınlarını, annesini babasını kaybeden çocuklarımızın yakından takip edilmesi, ilk günlerin şokunu atlatabilmeleri yanında gelecek günlerde ruhsal sağlıklarını koruyabilmeleri yönünden önemlidir.

Depremi yaşamadıkları halde depremin görüntülerine maruz kalan çocuklarımız da etkilenmekte, çığlık çığlığa insanların görüntüleri onlarda da bu durumu yaşama kaygısı doğurarak sürekli "Böyle bir şeyi ben de yaşarsam" endişesini yaşamaktadırlar. Bu duruma mahal vermemek için deprem görüntülerinin gerek televizyonda gerekse gazetelerde seçilerek ve elenerek verilmesi onların ruh sağlığı açısından önem taşımaktadır.

Özellikle deprem riski altında olan ve İstanbul gibi sürekli 'Oldu mu olacak mı?' tartışmasının yaşandığı şehirlerimizde bu durum çocuklarımızda sürekli endişeli bir bekleyiş yaşayatacaktır.

Deprem bölgesindeki ilkyardım çalışmaları sırasında çocuklarımıza ruh sağlığı konusundaki müdahaleler belki acil görülmeyebilir ama ilk durumların atlatılmasının ardından bu konuya önem verilmesinin çok önemli olduğuna inanıyorum.

Yayın tarihi: 25.10.2011
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (1)

Sabri Bey merhaba. Çok teşekkür ederiz yazınız için. Dediğiniz gibi depremin yaraları sarıldıkça bu konulara da önem vermek ve oradaki vatandaşlarımıza, çocuklarımıza psikolojik destek sağlamak lazım. Benim bir de sorum olacak size. Mesela deprem bölgesinde olmayıp da olayları televizyondan görüp anlam vermeye çalışan çocuklarımıza depremi, insanların yaralanmasını ve dprem yüzünden ölmesini nasıl anlatmamız lazım? Çünkü medyadaki haberlerden kaçış yok ve bu da hayatın bir gerçeği...Teşekkürler.

25.10.2011 10:34:38 emine karakaş