Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

DEPREM KORKUMUZ YİNE ALEVLENİYOR MU ?

 YAZARI TAKİP ET X
Sabri Yurdakul’un YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Van depreminde yaşananlar sadece orada yaşayanları korkutmadı, onları televizyonda seyreden bizler de korktuk ve böyle bir şeyi yaşamanın telaşı hepimizi etkiledi. Kocaeli depremini yaşayan ve bu korkularını yenip günlük hayata dönen bir çok danışanım bu depremi gördükten sonra tekrar aynı korkuları yaşamaya başladı.

Geçmiş depremde yakınlarını kaybeden, kendileri yaralanan danışanlarımın ortak sorunu tekrar o günleri yaşamaları ve kendilerini kötü hissetmeleriydi.

Düzelmiş olan uykuları gene bozulmuş, "Gece deprem olur ve ben de uykuda yakalanırım" diyerek uyku uyumamaya, uyusalar bile kabus görmeye başladılar. Gece uyku uyumadıkları gibi tekrar korkulu bir bekleyişle dolu yaşama geri döndüler.

İstanbul'da yaşayıp "oldu olacak, geldi geliyor, şu kadar ev sağlam kalır, şu kadar ölü olur gibi bilgiler ile zaten diken üstünde yaşayan insanlar da dahil büyük bir çoğunluk deprem korkusu ile yaşamaya başladı. Bu korku nedeniyle evde yalnız kalmamaya, içinden çıkması zor  yerlere gitmemeye ve yaşantılarını kısıtlamaya başladılar.

Yaşamı kısıtladıklarında ise korkuları gitmediği gibi şekli değiştirmeye ve bu seferde bedensel belirtiler ile hastanelere başvurmaya başladılar. Ellerde kollarda uyuşmalar, ani kalp sıkışmaları, çarpıntılar, geceleri kabuslar görme şeklindeki şikayetler ile hastanelere başvuran insanların sayısının artması beni bu yazıyı yazmaya ve korkuları ele almaya yöneltti.

Geçmişte deprem nedeniyle korkular yaşamış, aylarca kendisine gelememiş, deprem korkusuyla yatıp deprem korkusuyla kalkmış kişilerin bu korkuları artmaya başladığında ve endişeleri giderek yoğunlaştığında mutlaka bir psikiyatrik , psikolojik yardım alıp bu endişelerini yenmeleri gerekir.

Böyle yapılmadığında endişeler giderek artacak ve daha büyük kaygı bozukluklarına yol açacaktır. Dilerim böyle bir acıyı bir daha yaşamayız  ama "deprem oldu olacak" diye korkuyla beklemeyelim. Uzun süre düşük düzeyde yaşanan korku ve endişenin de kısa sürede yaşanan büyük korkular kadar etkili ve tahrip edici olduğunu unutmayalım. 

Yayın tarihi: 31.10.2011
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu yazar yazısına henüz yorum yapılmadı.