Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ÇOCUKLARIN DERS MOTİVASYONU

 YAZARI TAKİP ET X
Sabri Yurdakul’un YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Anne ve babaların çocukları konusundaki en büyük sıkıntılarının başında ders konusundaki motivasyon problemi gelmekte. "Ben ders çalış demesem çalışmıyor, dersin başına oturmuyor, günde bir saat ders çalışsa okul birincisi olacak ama ben onu on dakika dersin başına oturtamıyorum, hep gönülsüz ve isteksiz, beni çıldırtıyor" sözleri ailelerden çok duyduğum sözler.

Gençlerin isteksizliği, motivasyon problemleri ailelerle aralarında ciddi problem yaratıyor. En iyi dediğimiz çocuklar bile zaman zaman ailelerinin bu konudaki şikayetlerine maruz kalıp tepki verebiliyorlar. "Ben bu kadar çalışıyorum beni bir takdir etmiyorlar" sözü gençlerin en büyük şikayeti haline gelebiliyor. Bunun dengesi nasıl kurulmalı, çocuklarımızı nasıl motive etmeliyiz ki kendi başlarına dersin başına otursunlar  ve  biz söylemeden ders çalışsınlar?

Çocuklarımızın ders motivasyonunu sağlamanın en iyi yolu, dersin başında geçirdikleri saatlerin onlar için sıkıcı olmaktan çıkarılmasıdır. Bu yüzden de dersin başında geçirilen süre çok iyi ayarlanmalıdır. Çok uzun süreler yerine 20 dakika aralarla çalışmak onları sıkmayacak ve motivasyonları düşmeyecektir. Ayrıca ders çalışmalarını kolaylaştıracak spor ve etkinliklere katılmalarına destek olmak gerekir. Onlarla ilişkimiz sadece derslerinden ibaret olmamalıdır. Sadece "Ders çalış" diyen ebeveynler olmak yerine onlarle her konuda konuşabilmemiz gerekir." Ondan tek istediğim ders çalışması onu da yapmıyor" diye şikayet eden ailelerin bu şikayeti çok masum bir şikayet olmakla birlikte ders çalışmanın gençlerin yaşantısının bir parçası olduğunu bu çalışmanın verimli olması için ders dışındaki alanlarda yaşantılarının zengin olması gerektiğini unutmamalıyız. 

Ders çalışma motivasyonunu arttırmak için ilk yapmamız gereken şey, onunla birlikte bizim de çalışma ortamı yaratmamız, kendini geliştiren okuyan öğrenen bir insan olarak ona model olmamızdır. "Ben nasıl olsa okudum, bu yaşa geldim artık. Benim okuyup kendimi geliştirmeme gerek yok" diyen bir ebeveynin çocuğuna ders çalış demesi ve ondan motivasyon beklemesi çok gerçekçi değildir. Bunun yerine "Hadi ben de kitabımı alıyorum, sen de dersini çalış birlikte olalım" şeklinde yaklaştığımız çocuğumuz çok daha fazla özenle ve şevkle dersin başına oturacaktır. Dersin başına oturup sıkılan çocuğumuzun motive olması mümkün değildir bu yüzden bilgisayarı yasaklamak yerine ona günde bir saat bilgisayar izni vermek onu daha çok motive edecektir. 

Motive olup ders çalışan çocuğumuzun bu motivasyonunun ara ara bozulacağını unutmayalım. Onu gönülsüz çalışıyor diye suçlamayalım ve motivasyonunu takdir edelim. Takdir gören insanın olumlu davranışlarını sürdüreceğini unutmamalıyız.

Yayın tarihi: 23.02.2012
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (6)

ben 6 dan beri konuları biriktirdim şimdi daha ileri bir sınıftayım eksiğim çok ama senenin sonuna geldim nasıl yetiştiricem ki?

04.05.2012 16:44:26 selim çiftçi

kimseyi yargılayamayız ancak dizilerin kimseye faydası yok, tembelce vakit geçirmek sadece. kitap okuyor yada belgesel izliyorum yeni bilgiler, yerler, yaşamlar öğreniyorum üstelik çocuğumla da paylaşabiliyorum. Toplum olarak daha fazla okuyup öğrenmeye ihtiyacımız var. bir iki gün önce oğluma günde 45 dk. bilgisayarda oynama izni verdik ödev yaparken sallanan oğlum eve gelir gelmez ödevlerini bitirmeye başladı ve anlaşmalı eksik ödev olursa anlaşmamız iptal olacak sanıım faydasını göreceğiz...

24.02.2012 16:37:49 Ebru Zümrüt

tebrik ederim iyi yol bulmuşsunuz

28.02.2012 07:43:08 sabri yurdakul
6 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER