Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ÇOCUKLARIMIZIN ZEKASINI NASIL ARTTIRABİLİRİZ?

 YAZARI TAKİP ET X
Sabri Yurdakul’un YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Bugüne kadar yazdığım yazıların içinde en çok okunan, en çok sayıda yorum yapılan bir yazı olması nedediyle  “ Çocukların zekası artar mı? başlıklı yazım, bu konunun ne kadar önemli olduğunu ve daha fazla ele alınması gerektiğini düşündürdü bana. Bu nedenle bu yazımı yazıyorum.

Ben de dahil bir çok anne babanın temel kaygısı "Çocuğumun zekasını kullanabiliyor muyum, onun kişisel gelişimini yeterince sağlayabiliyor muyum, onu nerelere göndersem, hangi oyuncakları alsam, hangi spora versem zekasını daha iyi kullanabilir?" gibi kafalarda beliren sorulardır.

Bu arada yavaş yavaş da kanıtlanmaya başlanan ( Pazar günü Hürriyet gazetesini okuyanların dikkatini çekmiştir) bilgisayar oyunlarının çocuklarının zihinsel gelişimini engellediği yolundaki haberler, bu konuda kaygılarımızı arttırmakta, hatta Amerikalı'ların deyimiyle 'Aptal kutusu' olarak adlandırılan televizyonun başında geçirilen saatler çocuklarımızın çok daha iyiye yönlenebilecek olan zihinsel kapasitelerini sınırlamakta ve onların gelişimlerini engellemektedir.

Ne yapılması gerektiği konusunda şahsi düşüncem, öncelikle zihinsel gelişimi azaltan etkenlerin engellenmesi, arttıranların ise desteklenmesi yönündedir.

Örneğin televizyon ve bilgisayar başında geçirilen saatlerin yasaklanmasa bile sınırlandırılması, tatil de dahil günde 2'şer saatten fazla olmasına sınır getirilmesi, bunun yerine özellikle arkadaşları ile birlikte zaman geçirmesinin sağlanması, hergün spor yapmaya yönlendirilmesi, zihin geliştirici oyunlar oynaması, örneğin hafıza tekniklerini arttıran oyunlar, el becerilerini arttıran oyun hamurundan küçük heykellerin yapılması, birlikte hayal dünyasını geliştirecek oyunlar (4-5 nesnenin adı verilerek bunların aynı resmin içinde kullanılması, bir konu vererek onunla ilgili bir öykü anlatılması, günlük eşyaların başka ne amaçlarla kullanılabileceği yönünde akıl yürütülmesi gibi) birlikte ve ayrı yapılabilecek etkinlikler olup bunlar en basit anlamda yapılabilecek olanlardır.

Bunların dışında eğitmenlerin, psikolog ve psikiyatristlerin saptadıkları beynin az kullanılan taraflarının güçlendirilmesi, çoklu zekayı kuvvetlendirecek tekniklerin kullanılması da zekayı kuvvetlendirecek diğer yöntemlerdir.

Ezbercilikten kaçınarak okuduklarını anlayarak çalışmasını sağlamak, sorduğu sorular ne kadar aptalca da olsa yargılamamak, söylediklerine önem vermek ve anlamaya çalışmak, hata yaptığı zaman büyük tepkiler vermemek onun öz güvenini arttıracak ve kendisini, dolayısıyla zekasını daha iyi ortaya koymasını sağlayacaktır.

Bu konuya ileriki zamanlarda yine değineceğiz.  Sizlerin de yorumlarınızı bekliyor özellikle ele almamı istediğiniz konularda beni yönlendirmenizi istiyorum.

Yayın tarihi: 18.07.2011
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (12)

Televizyon ve bilgisayar konusunda süre kadar önemli olan 2. faktörde program seçimi bence. Çizgi filmlerin bir çoğu şiddet ve vahşet içeriyor, bilgisayar oyunlarıda öyle. Ben çizgi filmleri önce kendim seyredip uygunsa oğluma izletiyorum,değilse izletmiyorum. Bilgisayarda ise yarış oyunları, satranç, hafıza oyunları vb. seçtiriyorum. Ben oğlum için böyle bir çözüm buldum, sonuçta TV ve bilgisayar artık hayatımızın bir parçası.

21.07.2011 17:17:12 Aylin Şen

kesinlikle katılıyorum aylin hanım önemli olan doğru kullanmak

26.07.2011 06:08:28 sabri yurdakul

Merhaba Sabri bey, Sizi ve yazılarınızı yeni keşfeden annelerden biriyim. Benim 5 yaşında bir oğlum var. Sürekli olarak sorularına cevap bulmaya çalışıyorum. İnanın onun sorularına cevap ararken bende bilmediğim bir çok şeyi öğreniyorum. Uzay, kutuplar, dinazorlar, trafik vb. aslında benim ilgi alanıma bile girmeyen sorular. Hepsine özenle cevap veriyorum. Bazen sanki ben onu değilde o beni yönlendiriyor gibi hissediyorum. Yazılarınızdan çok fayda sağlayacağıma inanıyorum. Teşekkürler

21.07.2011 17:04:13 Aylin Şen

ben teşekkür ediyorum bende sizlerden çok şey öğreniyorum

26.07.2011 06:09:18 sabri yurdakul
12 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER