Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ÇOCUKLARI DERS ÇALIŞMASI İÇİN NASIL MOTİVE EDERSİNİZ?

 YAZARI TAKİP ET X
Sabri Yurdakul’un YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Çocuğun motivasyonu deyince eldeki imkanlar tükenene kadar yalvarmayı, sonra da tehdit etmeyi algılıyoruz hemen.

Bir danışanım bu konuda çocuğu ile bir konuşmasını şu şekilde aktardı bana: Çocuğuna önce güzel güzel "Git ders çalış" dediğini, sözünü dinlemediğinde sesini biraz yükselttiğini daha da olmadı eşinden yardım isteyip birlikte ders çalışmaya odasına götürdüklerini ve başında oturup ders çalıştırdıklarını anlatmıştı. Tabii ki bu durumu motivasyon olarak görmek mümkün değil.

Peki çocuğumuzu nasıl motive edeceğiz?

Ailelerin genel olarak bize hep aynı şeyi söylüyorlar. "İyilikle söylüyoruz olmuyor, kötülükle söylüyoruz olmuyor. Ne yapsak işe yaramıyor. Biz de şaşırdık, çaresiz kaldık. En sonunda kızıyoruz ama o da işe yaramıyor. Her gün aynı sorunu yaşıyoruz."

Burada durup düşünmemiz gereken konu aslında şudur: Acaba biz ne kadar haklıyız, çocuğumuz ne kadar haklı, acaba sürekli çalışmasını istiyor ona yaşam şansı vermiyor, sürekli bir koşuşturmacanın içinde onu arkasından iteliyor sonra da zaten onun iyiliğini için yapıyorum mu diyoruz?

 

Çocuklarımızın notları iyiyse, öğretmenleri durumlarından memnunsa çocuklarımızın çalışmasını çok müdahale etmeyelim. Bazı çocuklar çok hızlı çalışır ve derslerini çabuk bitirirler ama 5 dakika bile daha fazla dersin başına oturamazlar. Bu durumda onları zorlamak işe yaramadığı gibi onunla ilişkimizi de daha kötü hale getirecektir.

Dersleri kötü olduğu halde çalışmıyorsa o zaman yapılacak en iyi şey birlikte oturup ders çalışmak yerine elimize okuyacak bir şeyler alıp odasında yanında oturup okumak olacaktır. Böyle yaptığımızda sıkılmayacak ve daha çok çalışabilecek, aynı zamanda o çalışmak için kıvranırken biz içerde onun sevdiği dizileri güle oynaya seyretmiyor olacağız. Böylece olup onun aklının içeri takılmasını engellemiş olacağız.

                                                

   Motivasyonun olmazsa olmaz koşulu gerçekçi olmasıdır. Dersin başına oturamayan, çok çabuk sıkılan çocuklarımızı istediğimiz kadar ders çalışmaya ikna edersek edelim 10 dakika sonra sıkılıp kalkacak ve gezinmeye başlayacaktır. Onlara daha çok 'hadi' demenin bir anlamı olmadığını düşünüyorum. Ona sürekli 'hadi' demek yerine biraz dolaşıp gelmesine izin vermek, sürekli laf etmemek ve çalışırken onun yanında olup sıkılmasını azaltmak en iyi motivasyon yöntemi olacaktır.

"Denedim ama olmadı" diyorsanız bana yazın.

Yayın tarihi: 14.11.2011
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (37)

merhaba 6 yaşında 1.sınıfa giden kardeşim var. ders çalıştırmakta zorluk çekiyoruz matematikte çok iyi kendisi soru yazıp çözüyor diğer derslerinde de iyi ama okuması çok zayıf okumak istemiyor kitap oku dediğimizde sıkılıyor öğretmeni de çok kitap okumalı dersleri iyi okuması zayıf bu yüzden çok üzülüyorum diyor ne yapmalıyız.Kitap okumayı nasıl sevdirmeliyiz. ablamla çalışacağım ablamla okuyacağım diyor hep benimde derslerim oluyor okutamıyorum.

23.05.2014 08:51:24 elif kahreman

Merhaba... 8 yaşında 3. sınıfa giden bir oğlum var.Dersleri sınav notları cok kötü bir türlü kendini derse veremiyor. evde ödevlerini biz başında durmazsak yapmıyor ve 5 dk'dan fazla kendini derse veremiyor. ders yerine başka şeylerle ilgileniyor. ne yapacağımızı bilemiyoruz.

14.11.2013 21:42:35 meral dikmenli
37 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER