Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ÇOCUKLARDA GECE KORKULARI

 YAZARI TAKİP ET X
Sabri Yurdakul’un YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Geceleri yatmak istemeyen, sürekli yanımıza gelen çocuklarımız karanlıktan korktuklarını ve bu nedenle bizimle yatmak istediklerini söylüyorlarsa onların bu korkularını ciddiye almak gerekir. "Korkucak bir şey yok, hadi bakalım yatağına, bak ben korkuyormuyum?" gibi sözler ne kadar işe yaramıyorsa, "Hadi gel bizimle yat" demek de işi o kadar çözümden uzaklaştıracaktır.

Çocuklarımızın gece korkularını dikkate almak gerekir. Onların korkuları ile ne kadar telaşlanırsak çözümü o kadar gecikirtiririz. Durumu önemsememek de bir süre sonra bu korkularını yaşamalarına ama artık bize bir şey söylemeden yatağın içinde korku ile yatmalarına neden olmaktadır.

Bundan 3 ay önce gördüğüm 5 yaşlarında bir çocuk danışanım, gece yattığında Garez filmindeki yüzün, sürekli gözünün önüne geldiğini ve gözünü kapadığında bile onu gördüğünü söylüyor. Bu korkusundan dolayı yalnız yatmak istemiyordu.

Bu ve bunun gibi bir çok çocuğun seyrettikleri filmlerden etkilenip korktuğunu ve yalnız başına yatmak istemediğini gördüm. Uygun bir tedavi ile bir hafta on gün içinde korkularını atan bu çocuklar kendi başlarına rahat yatmaya başlayabiliyorlar ama bir daha korku filmi seyretmemek şartıyla.

İnsanın çocukluk yaşları da dahil, korkulara en açık olduğu saatler gece yatma saatleridir. Özellikle arkadaşlarından duyduklarıyla ya da filmlerden gördükleri ile korku yaşayan çocuklarımızın korkularını önemsemeli ve bu korkularının temelini bulmaya çalışmalıyız. Filmlerden sonra bu korkuyu edindilerse ya da arkadaşlarının anlattıklarından etkilenmişlerse o zaman bir süre korkularını yenene kadar yanlarında durmalı ama bunu yaparken yanlarında yatmak yerine yatağının yanına oturmayı tercih etmeliyiz. Hatta yatana kadar onun yanında olup onlara cesaret vermeliyiz. Gece yatarken bu şekilde davrandığımız çocuklarımız gece uyanır yanımıza gelirse yine aynı davranışı sürdürmeli ve yanına gidip uyuyana kadar yanlarında durmalı, asla işin kolayına kaçıp yatağımıza almamalıyız.

Gece korkularının nedeni ne olursa olsun çocuğumuzu bir süre güvenli ortamda tutup onun yanında olduğumuz düşüncesini verirsek bir süre sonra kendiliğinden azalıp kaybolacaktır. Ancak 3 ay geçtiği halde azalmayan ve kaybolmayan korkuların da mutlaka bir psikiyatrist ya da psikoloğa başvurmalı ve ondan yardım alarak bu korkuyu çözmeye çalışmalıyız.

Böyle yapmadığımızda korkuları yavaş yavaş ilerleyip şiddeti düşmeye ama sürekliliği artmaya başlar. Bu durum ileri yaşlarda yaşanan bir sürü korkuların temelini teşkil eder. Sonuç olarak çocukların gece korkularında telaşlanmadan önerilen yöntemleri uygulamak onların korkularını yenmelerine ve bir süre sonra artık geceleri korkmamaya başlamalarına yarayacaktır.  

Yayın tarihi: 17.10.2011
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (6)

BENİM 7 YAŞINDAKİ OĞLUM GECE TERÖRÜ(UYKU TERÖRÜ)NE YAKALANDI.KESİN BİR TEŞHİS KONMAMAKLA BERABER ŞUANDA DERİN UYKUYA GEÇEBİLMESİ İÇİN 6 AYDAN BERİ EPİLEPSİ İLACI KULLANIYORUZ.ANNE BABA OLARAK HER NEKADAR DİKKAT ETSEKTE İZLEDİĞİ BİR DİZİDEN ETKİLENDİĞİNE İNANIYORUZ.ÇOCUKLARIN TV DE İZLEDİKLERİNE CİDDİ ANLAMDA DİKKAT ETMEK LAZIM.AYRICA UZMANIN YAZDIĞI GİBİ YANINIZDA YATIRMAK GERÇEKTEN ÇÖZÜM OLMUYOR.ONUN İÇ DÜNYASINA İNEBİLMEK ANNE BABA İÇİN O KADAR KOLAY DEĞİL MUHAKKAK UZMANDAN YARDIM ALMAK LAZIM

psikiyatriste gittik mi bazen epilepsi ilacı yerine çok hafif uyku düzenleyici ilaç ile çok daha kısa sürede düzelebiliyor

21.10.2011 05:57:10 sabri yurdakul

Çocukların anne babalarının yanında yatmalarını ben de doğru bulmuyorum. Güzel demişsiniz gerçekten de, bir şekilde yanlarında olduğumuzu hissettirmek en iyisi.

17.10.2011 17:57:48 fulya çingir

katkınız için teşekkürler

20.10.2011 03:13:08 sabri yurdakul
6 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER