Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ÇOCUĞUNUZUN KİŞİLİĞİNİ GELİŞTİRMEK İÇİN NELER YAPABİLİRSİNİZ?

 YAZARI TAKİP ET X
Sabri Yurdakul’un YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Tabii ki çocuğumuzun kişiliği biz bir şey yapmasak bile gelişecektir ama önemli olan onun güçlü bir bir kişiliği olmasını sağlamaktır. Çocuğumuzun kişiliği 2-3 yaşından itibaren gelişmeye başlar. Onunla olan iletişimimiz, rol model oluşumuz, ona karşı tavır ve davranışlarımız kişiliğinin şekillenmesinde önem kazanacaktır.

Çocuklarımızın kişiliği bizimle ve çevresindeki insanlarla iletişim içinde şekillenecektir. İlk 3-4 yaşı birlikte geçirdiği aile büyüklerinin tavır ve davranışları önemlidir. Kişiliğine saygı gösterir ve büyük insan gibi davranırsak çok çabuk olgunlaşır, ve her yaşta yaşıtlarından daha olgun davranır. Sorduğu sorulara hemen cevap vermek yerine birlikte araştırırsak ve araştırmayı öğretirsek meraklı ve araştırıcı bir kişiliği olur.

Özel hayatına saygı gösterirsek başka insanlara karşı saygılı olur. Sadece ona karşı davranışlarımız değil, bizim insanlara karşı davranışlarımız da çocuğumuzun davranışlarını belirler.

Örneğin insanlara karşı sabırlı ve anlayışlı davranıyorsak o da bizi taklit edecek, sakin ve anlayışlı davranışlar geliştirecektir. Çok çabuk öfke krizine kapılıyor ve ani tepkiler veriyorsak onun tepkileri de ani ve öfkeli tepkiler olacaktır. Bu yüzden çocuklarımızın kişiliğinin bizimle ve eşimizle olan ortak yaşantı ile belirleneceğini unutmamalıyız. Çocuğumuza karşı olan her davranışımızda, her sözümüzde dikkatli olmalıyız. Fiziksel ya da sözel şiddetten kaçınmalı, onu utandıracak davranışlardan uzak durmalıyız.

Sonuç olarak çocuklarımızın bizimle ve eşimizle olan iletişimleri onların kişiliğini oluşturacaktır. Olumlu kişilik özelliklerinin oluşması için söz ve davranışlarımıza dikkat etmeli ona iyi bir rol model olmalıyız. “Yedisinde neyse yetmişinde o “ sözünün belirttiği gibi kişiliğin baştan iyi oluşması önemlidir.

Yayın tarihi: 08.04.2019
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu yazar yazısına henüz yorum yapılmadı.