Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ÇOCUĞUNUZLA İNATLAŞIYOR MUSUNUZ?

 YAZARI TAKİP ET X
Sabri Yurdakul’un YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Çocuğum çok inatçı diye dert yanan anne babalara “Çocuklar kendi kendilerine inatlaşmazlar, mutlaka onlarla inatlaşan bir anne baba vardır” dediğimde önce itiraz etmelerine karşın bir süre sonra bana hak veriyorlar. Çünkü fark etmeden çocuklarıyla inatlaşıyorlar ya da onları inatlaşacak duruma getirip sonra "Benim çocuğum inatçı" diye şikayet ediyorlar.

İnatlaşma, öğrenilen bir davranıştır. Çocukların inatlaşmayı öğretmesinin en temel yolu, önce onun isteklerine "hayır" demek sonra da inatlaştıkları zaman dayanamayarak "evet" demektir. Hele hele bunu alışkanlık haline götürüyor ve her dediğine "hayır" diyorsak artık sürekli zıtlaşma kaçınılmaz olmuş demektir. Çocuklar yaptırmak istedikleri şeyleri ısrarla ister ve vazgeçmezse, anne ya da babasının bir süre sonra vazgeçerceğini ve onlara istediğini yaptıracağını düşünürler. Gerçekten de bu düşüncelerinde çoüu zaman haklı çıkıyorlar. Bir süre sonra anne ya da baba pes ederek onların istediğini yapmaktadır.

“Ne istediğim değil nasıl istediğim önemli” diye düşünmeye başlayan çocuk veya gençler, bir süre sonra her şeye inatlaşmaya başlamaktadır. Bu nedenle kendi istediğimiz hiçbir şeyi onlara yaptıramadığımız gibi bir süre sonra istemediğimiz ne konu varsa o konuda çocuğumuzun istediklerini yapıyor olarak kendimizi bulmaktayız.

Sonuçta çocuklarımızla inatlaşmak istemiyorsak onların her dediğine "hayır" demekten vazgeçmeli, uygun isteklerini kabul ederken uygun olmayan isteklerinde kararlı olarak "hayır" demeli ve bunu da istikrarlı bir şekilde sürdürmeliyiz. 
 

Yayın tarihi: 09.01.2012
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (4)

çocukla inatlaşma konusunda yazdıklarınız aydınlatıcı ama uygulamak sabır istiyor.benim 7 yaşında oğlum var.söylediklerimi yapmak istemiyor.okula gideceğinde formasını giymesini yarım saat önce söylememe ramen ensonunda bengiydiriyorum.ders çalıştırırken çokyoruyor.yapmak istemiyor,süreklierteliyor bende bunalıyorum.bu bütün sorumluluk gerektiren işlerdeböyle neyapabilirim.yardımcı olursanız çoooksevinirim.

09.01.2012 21:19:56 ayşenur ünaldı

ayşenur hn. benim de 10 yaşında oğlum, sizi çok iyi anlıyorum biz de benzeri şeyler yaşıyoruz. Çocukları ikna edici şekilde konuşmak gerekiyor sanırım, anne baba diliyle dersini çalış yerine hemen yapsan da seninle oyun oynasak biraz ve artı yönlerini öne çıkarmak, oyun oynar gibi ödev yapmak. onlara da hak vermeli tüm gün okul evde yine ödev oyun çağındalar aslında.

11.01.2012 15:32:50 Ebru Zümrüt

haklısınız ama biz onu korudukça bir şekilde yapmadığında ne olacağını göremiyor siz sıkıştırmayın bir kere geç kalsın bakın tekrar oyalanacak mı

13.01.2012 05:28:07 sabri yurdakul

hep onları koruduğumuz için bir türlü sorumluluk almadıklarıgibi bizimlede zıtlaşıyorlar biraz zaman biraz sabır işe yarayacak diye düşünüyorum

17.01.2012 04:55:59 sabri yurdakul
4 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER