Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ÇOCUĞUNUZ YALNIZ YATAMIYORSA...

 YAZARI TAKİP ET X
Sabri Yurdakul’un YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Anaokullarında yaptığımız söyleşilerde genelde hiç kimse çocuğunun yalnız yatmadığından şikayet etmez ama yaptığımız anketlerde her 10 çocuktan 7'sinin anne ve babasıyla yattığı sonucuna varıyoruz. Anne babayla yatmayanlar da sabahları onların yanında uyanıyor.

Çocuklarımızın yalnız yatıp yatmamalarında biz büyüklerin etkisinin çok fazla olduğuna inanıyorum.

Kışın "Üşümesin, üstü açılıp hasta olmasın" diyerek yanımıza aldığımız, yazın da "Yalnız yatmasın öpüp koklarım, özledim" diyerek beraber yattığımız çocuklarımızın kendi odalarına geçmeleri kolay kolay mümkün olmamaktadır. Bu durumu alışan çocuk "Beni sevmiyor musunuz, neden yanınıza yatırmıyorsunuz? diye sızlanarak vicdan sömürmeye başlıyor.

Çocukların doğuklarından itibaren kendi yataklarında ve kendi odalarında yatmaları, orada yatmaya devam etmeleri, kişisel gelişimleri açısından çok önemlidir. Bu düzeni bozduğumuz zaman onları tekrar yataklarına yatırmamız çok kolay olmamaktadır. Özellikle cinsel gelişimin yoğunlaştığı 5-8 yaşlar arasında kendi yataklarında yatmaları, aynı ya da farklı cinsten aile bireyleri ile aynı yatakta yatmaları onların gelişimleri yönünden sakınca taşımaktakta, bir takım cinsel uyanışların vaktinden önce gelişmesine sebep olabilmektedir.

Çocuklarımızı yatağımıza almak kolay olmasına rağmen geri göndermek sanıldığı kadar kolay olmamakta ve sürekli vicdan sömürmelerine yol açabilmektedir.” Seni özledim, zaten gün içinde görmüyorum” sözleri ile anne babaların son kalan dirençlerini de yıkmakta ve "Biraz daha bizimle yatsın, nasıl olsa sonra yerine gider" diyen ebeveynlerin kararlı bir tutum sergilememeleri sonucunda sorun giderek iyice içinden çıkılmazbir hal alır.

Çocuklarımızı şimdiye kadar yanımızda yatırdıysak da bundan sonra kendi yataklarında yatmaya onları yönlendirmeli, geçiş sürecinde onların odalarında yanlarında oturmalı, uyuyana kadar beklemeli, uyuduktan sonra odamıza geçmeli, gece birkaç kez kalkarlarsa da üşenmeden alıp yataklarına götürmeliyiz. Böylelikle yataklarında yalnız başlarına yatmaya onları alıştırmalıyız. Bunu yapmazsak kendi yataklarında yatmaya alışmadıkları gibi her akşam aynı yatakta yatma inatlaşmasını ailecek yaşamak zorunda kalırız.  

Yayın tarihi: 12.01.2012
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (3)

eskiıden aynı odada 5 kişi yatan ailelerin çocuklarının hepsinin psikolojisi mi bozuk oldu, hepsinin cinsel uyanışları erken mi başladı..? yoksa bunlar bu çağa özgü hormonlarla beslenen çocuklar için mi geçerli ya da ne bileyim eskiden nohut oda bakla sofa evlerde aileler çoğu zaman bir arada yattıkları için mi bu zamanda bir sürü tinerci, psikopat, hırsız gençlik peydah oldu? gerçekten merak ettim. ben okul çağına kadar anamla-babamla aynı odada yattım ama psikopat olmadım

15.01.2012 02:22:25 sumru kazdağ

değerli katkınız için çok teşekkürler ancak yazıyı dikkatli okursanız ben birlikte yatan aileler için psikopat olur diye yazmadım. bahsettiğiniz problemleri tek bir konuya bağlamak her halde çok gerçekçi olmaz. iyi günler dilerim.

17.01.2012 05:17:47 sabri yurdakul

yazınızı çok beğendim, ancak biraz daha ayrıntılı bilgi verebilir misiniz? anne babasıyla yatan çocukların özgüvenlerinin gelişimi ve bağımlı bir kişilik geliştirmesine etkisi nasıl oluyor?

02.05.2012 12:43:16 fatma yüksel
3 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER