Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ÇOCUĞUNUZ YALNIZ YATAMIYORSA!

 YAZARI TAKİP ET X
Sabri Yurdakul’un YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Bir arkadaşım çocuğunun gece yalnız yatmadığından yakınıyordu. “Bir türlü yalnız başına yatağında yatıramıyorum . Her akşam yastığını kapıp geliyor, uyuyup yatağına götürdüğümde bir bakmışım ki gece yine yanımıza girmiş. Bir türlü baş edemiyorum. “

Arkadaşımın yaşadığı bu sıkıntıyı çocuklarını yalnız yatırmaya alıştırmayan ya da tam alıştırmışken bu alışkanlığı bozan ailelerin çoğu yaşıyorlar.

Çocukları yanımıza yatırmak kolay da onları yataklarına göndermek bu kadar kolay değil. Işığa gelen pervaneler gibi gece yanımıza geliyorlar, üşenmeyip geri götürdüğümüzde geri geliyorlar, 4-5 denemeden sonra artık pes eden aileler onları yataklarına götürmekten vazgeçiyorlar. Baba içeride başka bir odaya giderken anne çocuğuyla yatıyor, bu durum böyle sürüp gidiyor. Bir yandan şikayet ediyoruz ama bir yandan da çaresizlik içinde bu durumu sürdürüyoruz.

Çocuklarımızı yalnız yatırabilmek için öncelikle kararlı ve tutarlı davranmalı, gece yanımıza geldiklerinde 5 kere de olsa onu hiç üşenmeden yatağına götürmeliyiz.

"Korkuyorum, yalnız yatamıyorum" diyorsa bu korkusunu yenmek için yardım almalıyız. "Korkacak bir şey yok, hadi yat" dediğimiz çocuğumuz uyumadığı gibi bizi de uyutmaz. Bu nedenle öncelikle bu durumun çözülmesi gereklidir.

Bir türlü uyuyamıyor, gece kabuslar görüyor ve yanımıza geliyorsa bu kabusları ortadan kaldırmak için bir psikiyatrik yardım almak ve uyku düzenini sağlamak gerekir.

Uyku düzenini sağlayamadığımız çocuklarımızın bizi uyutmayacağını unutmayalım. Ne kendimize ne onlara eziyet edelim.
 

Yayın tarihi: 01.12.2011
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (8)

Ne guzel keşke genç olsam tekrar cocugum olsa ve yanımıza gelip bizi uyutmasa,zira cocuklar buyudugunde bizler onlar uzakta acaba saglıklımı, mutlumu diye duşunup gene ve yanlız uyuyamıyoruz.

04.12.2011 11:53:49 Ayşen Aylan

işten geç gelip oğlum da erken uyuyunca hasret gidermek için 13 aydan sonra beraber uyuduk eşim oğlum ve ben çocuk ortada aman düşmesin açılmasın tabi her sabah yamulmuş ve tutulmuş kalkarak. beş yaşında yeni evimizde ona özel bir oda ve yatak hazırladık alıştırdık şimdi 10 yaşında sabahları yarım saat yanımıza geliyor sarılıyoruz öpüşüyoruz problem yok tüm anne babalar çocuğumuza sevgimizi göstermeliyiz her güzelliğin yolu sevgiden geçer. Sevgiyle kalın...

12.12.2011 12:20:14 E. Zümrüt

Sabri bey 3 ve 7 yaşında iki oglum var 7 yaşında olanı yatagına gönderdigimde yalnız yatıyor ama küçügü kıskanarak tekrar gelmek istiyor.3 yaşında olan ise uyudugunda yatagına almak istiyorum fakat yatırırken uyanıp ağlamaya başlıyor yanıma almadan susmuyor nasıl davranmam lazım.

02.12.2011 17:14:38 fatma yılmaz

fatma hanım her iki durumda da yatağınıza almak yerine onların odasına gidip onları kendi yataklarında uyutmadan geri dönmeyin. ağlarlarsa yanlarına yatın uyuyunca geri kalkıp yatağınıza gelin gene olmazsa bir yardım alıp gece uykularını düzene sokabilirsiniz

03.12.2011 08:07:10 sabri yurdakul
8 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER