Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ÇOCUĞUNUZ SİZİ DİNLEMİYORSA?

 YAZARI TAKİP ET X
Sabri Yurdakul’un YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Önce bir düşünelim biz onu dinliyor muyuz? Yoksa bir şey söylediğinde hemen akıl mı veriyoruz? Her şeyine karışıyor, başkalarını örnek gösteriyor, ondan ne kadar şikayetçi olduğumuzu söylemek için fırsat mı kolluyoruz?

Ailelerde gördüğüm en büyük sorun iletişim kurmayı “Kendilerinin söyleyip gençlerin kabul etmesi olarak algılamaları “dır. Böyle olunca da gençler ailelerine bir şey anlatmadığı gibi onlar bir şey anlattığı zaman da dinlememe yoluna gidiyorlar. 

Geçen hafta gördüğüm danışanım 18 yaşında genç bir delikanlıydı.

"Anneme ne zaman bir şey anlatsam beni dinlemiyor, hep beni hatalı buluyor ve geçmişte yaptığım yanlışları yüzüme vuruyor" diyerek şikayet ediyordu.

16 yaşlarında bir genç kız da "Anneme erkek arkadaşım ile yaşadığım sorunları anlattım, beni dinledi ve arkasından telefonumu elimden aldı, arkadaşlarımla dışarı çıkmamı yasakladı ve sebep olarak da bu yaşta erkek arkadaşım olamayacağını, bunun için yaşımın çok küçük olduğunu söyledi" diyerek dert yanıyordu.

Gençleri dinlersek gençler kendilerini çok güzel ifade ediyorlar aslında ama onları dinlemek demek, söylediklerini kendilerine karşı kullanmak için materyal bulmak demek değildir.

Onları dinlemek, onları anlamak için söylediklerini yorumsuz olarak dinleyip onları anlamaya çalışmaktır.

Bizler onları dinlemezsek kendisini dinleyenlerin arkasından gidecek, bizler de onları nasıl elimizden yitirdiğimize üzüleceğiz.

Bunun için onları koşulsuz dinlemeli ve hemen yorum yapmamalıyız. Söylediklerini ele alıp  “Sen zaten her zaman böyle yapıyorsun, arkadaşlarınla geçinemiyorsun, huysuz ve geçimsizsin" diyor, derslerine üzüldüğünde “ Çalışmazsan sonu böyle olur, bak arkadaşın nasıl güzel çalışıyor, onun not problemi var mı, yarın bunların hepsine üzüleceksin" diyorsak bir daha gel bana anlat diye yalvarsak da bize bir şey anlatmayacaklardır.

Sonuçta gençlere nasihat verebiliriz ama sürekli nasihat vermek yerine kendi hayatımızdan örnekler vererek yaşadığımız zorlukları paylaşır ve bir zamanlar bizlerinde aynı şeyleri yaşadığımızı, hatta aynı hatalrı yaptığımızı örneklerle anlatırsak kendilerini bize daha yakın hissedecek ve bizimle daha çok paylaşımda bulunacaklardır.

Yayın tarihi: 26.09.2011
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (2)

Kesinlikle çok doğru. Dinlemek, anlamak, anlayış göstermek çok önemli. Aileler çocuklarını dinlemedikleri zaman asıl hayatları hakkında bilgileri olmuyor, çocuklarını iyi tanımıyorlar ve bilgi eksikliği de her zaman şüpheye ve yanlış davranışlara yönlendiriyor aileleri.

26.09.2011 13:52:06 sinemis küçükok

çok teşekkürler

01.10.2011 09:46:09 sabri yurdakul