Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ÇOCUĞUNUZ SINAVA HAZIRLANIYORSA

 YAZARI TAKİP ET X
Sabri Yurdakul’un YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Sınava sadece çocuklar hazırlanmıyor, aileler de onlarla birlikte hazırlanıyorlar. Öyle ki ev ortamı tamamıyla değişiyor. Sıkılmasın diye salonu kendisine veriyorlar. Eve misafir çağırmıyor, kendileri de bir yere gitmiyorlar. Evde ayaklarının ucuna basarak dolaşıyor ve hır çıkmasın diye sorun olduğu zamanlar alttan alıyorlar. Birbirlerini uyarıp “Şimdi onun sınavı var aman bir sorun olmasın!” diye tembihliyorlar.

Bütün bunlara rağmen zaman zaman “Çalıştın-çalışmadın” diye hır çıkabiliyor ama genel olarak bir takım çalışması sergiliyorlar. Ancak bu çalışmanın başarılı olabilmesi için ailelerin dikkat etmesi gereken birkaç husus olduğunu düşünüyorum.

Bunlardan birincisi çocukları çalışamıyor, kaygı yaşıyor, sınavlarda olmadık hatalar yapıyorsa kendi başına geçer diye beklememek ve sınavdan önce mutlaka ama mutlaka bununla ilgili bir profesyonel yardımı alarak çözmek. İkincisi ise ona olan konuşma ve davranışlarımızda yorum yapmaktan kaçınmak. “Sen çok çalıştın kazanırsın, sana güveniyoruz.” dediğimizde "Ailem bana bu kadar çok güveniyor, ya kazanamazsam" diye kaygı yaşıyorlar. Aynı şekilde “Bu çalışma ile hiçbir şey olmaz!” diyip onun motivasyonunu bozmaktan kaçınmalıdır. Bütün bu konuşmaların yerine “Bu kadar çalıştın, yoruldun, sıkıldın” şeklinde onun duygu ve düşüncelerini paylaşmak yorum yapmaktan yüz bin kat fazla işe yarayacaktır.

Gece saat 11’den sonra ders çalışmasına engel olmak, yapabilirse sabahları bir saat erken kalkıp çalıştıklarını tekrar etmeye ikna etmek, çocuk ve gençlerimizin başarısını arttıracaktır. Ailelerin yapmaları gereken sınavın bir maraton olduğunu unutmadan bu maratona birlikte hazırlanmak; zorlandığı zamanlar yanında olmak, sıkıntısını paylaşmak, bazen hiçbir şey demeden yanında oturmak; asla ve asla arkadaşlarını örnek vermemektir. Ayrıca öğretmenleri ile konuşup hatalarının nerede olduğunu anlamak ve bu hataları düzeltme konusunda ona destek olmak onlara “ders çalış” demektense yanına olmak gençleri ders konusunda daha motive edecektir.

Gençlerin sınavda başarılı olmak için ellerinden geleni yaptıklarına, artık senenin sonuna gelindiğinde gerçekten çok yorulduklarına inanmak, onları anlamaya çalışmak ve koşulsuz yanlarında olmak ailelerin gençlerle ilişkilerini daha iyi hale getirecektir. Bu durumda gençler de başarılı olmak için ellerinden geleni yapmaya gayret edeceklerdir.

Tüm gençlere sınavlarında başarılar dileğiyle… 

Yayın tarihi: 04.06.2012
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (1)

üniversite sınavına hazırlanıyorum ve keşke aile yapım biraz farklı olsaydı da sınava hazırlanıyorum diye ailem benim için biraz özenseydi...misafir getirmemek ne demek o misafır tabiki gelecek ben dersimden olacağım..evde sessizlik benim için sağlanmaz.hiç birşey sunulmadan benden büyük büyk başarılar bekleniyor gel de çık işin içinden..

05.06.2012 12:55:16 sevtap hamurcu