Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ÇOCUĞUNUZ HALA KONUŞAMIYOR MU?

 YAZARI TAKİP ET X
Sabri Yurdakul’un YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Çocukların konuşması geciktiği zaman aileler hemen telaşa kapılıyorlar. Örneğin 4 yaşında bir çocuğun konuşması bir kaç kelime ile sınırlı olduğunda aileler “Benim çocuğum konuşmayacak” kaygısına kapılıyorlar. Her zaman onlara dediğim gibi, çocuk eğer bir kaç kelime söylüyorsa konuşur, işitiyorsa mutlaka konuşur. İşitme kaybı olmayan çocuklar az olur-çok olur, erken veya geç ama mutlaka konuşurlar.

Einstein’ın 6 yaşında konuştuğunu göz önüne alırsak, o büyük zeka bile bu kadar geç konuştuysa sizin çocuğunuzun biraz geç konuşmasında bir mahsur yok diye düşünüyorum. “Çocuğumun konuşması gecikti” diye şikayet ediyorsak öncelikle onu nasıl hızlandırabiliriz, neler yapabiliriz konusunu düşünmeliyiz. Bence bu çok daha önemli.

Genel olarak televizyonun karşısında yetişen, bakıcıların elinde büyüyen, yaşıtları ile daha az bir araya gelen çocukların konuşmasının gecikmesi doğaldır çünkü onları bu konuda uyaran bir konu olmuyor. Televizyon, onların konuşmasını beklemiyor, sonsuza kadar kendisi anlatabilir. Bakıcılardan çocuk bakımı haricinde temiz bir ev ve sıcak bir yemek de bekleniyorsa çocuklara göz kulak olup evin işlerine girişirler. Ancak yaşıtları ile bir arada olduklarında konuşup iletişim kurma ihtiyacı duyan çocuklar yalnız başlarına kaldığında bu ihtiyacı giderecekleri kimse bulamazlar. Ayrıca büyüklerin dünyası onlara uzak bir dünyadır. Büyüklerle çok konuşmayan çocuklar birbirleri ile daha çok ilişki kurarlar.

Konuşma bir sosyal iletişimdir. Bu nedenle çocuklarımızın konuşması geciktiğinde onları sosyal ortamlara sokup sokmadığımızı gözden geçirmemiz gerekir. Evde yalnız başına vakit geçiren çocuklarımızın 2 yaşından itibaren anaokulu ortamında yaşıtları ile bir araya gelmesi, onlarla iletişim kurması kullandıkları kelimelerin sayısını giderek arttıracak ve onları konuşur hale getirecektir. Bunun yanında onlarla diyalog kurmak, konuşmaya teşvik etmek, konuşamadıkları zaman olumsuz tepki vermemek en doğru davranış olacaktır.

Unutmayalım işiten her çocuk konuşur. Eğer çocuk "ana, baba" diyorsa geç bile olsa konuşur. Önemli olan konuşma gelişimini yavaşlatan koşulları ortadan kaldırmak ve onları konuşmaya teşvik etmektir.
 

Yayın tarihi: 10.11.2014
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu yazar yazısına henüz yorum yapılmadı.