Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ÇOCUĞUMUN ÖZ GÜVENİ YERİNDE Mİ?

 YAZARI TAKİP ET X
Sabri Yurdakul’un YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Çocukların öz güven sahibi olmasının ne kadar önemli olduğu bilindiğinden birçok aile çocuğunun öz güveninin yerinde olup olmadığını merak ediyorlar. Bunu anlamak aslında çok kolay. Kendi ile barışık, arkadaşları ile iyi ilişkiler kuran, kendini iyi ifade eden çocukların öz güveninin yerinde olduğunu söylemek mümkün. Tam tersi, başka insanların yanına çıkamayan, çekingen çocukların öz güveninin düşük olduğunu söylemek hiç de yanıltıcı olmayacaktır.

Çocukların öz güvenini düşüren etmenler ise anne-babanın sürekli eleştirmesi, çocuğun yaptıklarını beğenmemesi, başkalarını örnek göstermesi, alay etmesi, başkalarının yanında kötülemesi ve kardeşi varsa onu kıskandıracak davranışlarda bulunmalarıdır. Bütün bunlar çocuğun öz güveninin oluşmasını engellediği gibi var olan öz güveni de alaşağı edebilmektedir.

Öz güven eksikliği çocuğun küçük yaşlarda arkadaşlarının arasına karışmasını engellediği gibi okul döneminde de ders başarısını düşürmekte, cesaretini azaltmakta, kendisini sevmemesine ve çok çabuk depresyona yol açabilmektedir. Bu durumun devam etmesi ileri yaşlarda sosyal fobilere, depresyon ve bedensel bozukluklara hatta intiharlara kadar giden ruhsal sıkıntılara sebep olabilmektedir.

Öz güven eksikliğini düzeltebilmenin en iyi yolu buna sebep olacak davranışlara girmemektir. Ama bir şekilde oluştuysa o zaman yapılması gereken çocuğu başarı kazanacağı alanlara yöneltmek, yaptıklarını takdir etmek, daha az tenkide başvurmak ve başkalarını örnek göstermemektir. Bütün bunları yapabilirsek çocuğumuzun kaybettiği öz güveni tekrar yerine koymak mümkün olabilecektir.

Yayın tarihi: 21.01.2013
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu yazar yazısına henüz yorum yapılmadı.