Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ÇOCUĞUMDA DİKKAT EKSİKLİĞİ VAR MI?

 YAZARI TAKİP ET X
Sabri Yurdakul’un YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Birçok anne baba çocuğunun dikkat eksikliği olup olmadığını merak etmekte ve dikkat eksikliği nedir bilmediği için bu konuda kaygı duymaktadır. Kimi anne babalar sağdan soldan aldığı yanlış bilgiler yüzünden çocuğunun dikkat eksikliğini göz ardı etmekte ya da ilaçlar konusunda ki yanlış bilgilendirme nedeniyle dikkat eksikliği olsa bile bunun tedavisinden kaçınmaktadır.

Dikkat eksikliği konusunda en büyük yanılgı “Benim çocuğum televizyonun, bilgisayarın başında saatlerce oturuyor dikkat eksikliği olsa böyle oturamaz çabuk sıkılır” düşüncesidir. Bu düşünce doğru olmadığı gibi en çok dikkati eksik çocuklar bile  televizyonun ve bilgisayarın başında saatlerçe oturabilmektedir. Bir başka yanlış inanış ise “Benim çocuğum çok akıllı, dersleri de güzel, dikkat eksikliği olsa dersleri böyle iyi olmaz” düşüncesi. Dikkat eksikliği olan çocuklarda cin gibi akıllı olup, hiç dinlemiyor gibi görünseler bile öğretmen soru sorduğu zaman rahatlıkla cevaplayabilmektedirler.

Dikkat eksikliği durumu ilkokul çağı çocuklarda yüksek oranda gözlenebilmektedir. Başlıca belirtileri derste çabuk sıkılmaları, dikkatlerini vermekte zorlanmaları, sıkıldıkları için arkadaşları ile sohbet edip dersi kaynatmalarıdır. Yazı yazmakta zorlanmakta, yazıları yetiştirememekte, yazıları zar zor okunmaktadırlar. Kitap okumayı sevmemekte, 3 sayfa kitap okusalar sıkıldıklarını söylemektedirler. Evde ders yapmak istememekte, beş dakika otursalar 15 dakika oyalanmakta, ders dışında her şeye ilgi duymaktadırlar. Ödev yapmayı sevmemekte, eve ödev getirmek istememekte, bir saatlik ödev saatlerce sürünmekte, sonrada ödevim bitmedi diye okula gitmek istememektedirler.

Asıl dikkat eksikliği kendisini biraz daha büyük sınıflarda ki öğrencilerde belli etmekte, sınavlarda herkesin yaptığı sorularda hatalı cevaplar verdiği halde hiç kimsenin yapamadığı soruları cevaplandırarak herkesi hayrete düşürmektedirler. Bir sınavda 400 alıp mutlu olurken 3 gün sonra benzer sınavdan 350 almakta ve bu dengesizliğin nedenini anlamamaktadır. Okuduklarını çabuk unutabilmekte ve bir gün önce çalıştığı konu ile ilgili sorular geldiğinde bu soruları yanıtlamakta zorlanmakta, hatırlamadığını ifade etmektedir.

Sonuç olarak dikkat eksikliği çocukların ders başarısını olumsuz etkileyen bir bozukluk olup tedavi edilmediğinde kendi kendine düzelmesi çok mümkün olmamaktadır. Bazen aileler "Doktor sadece soru sordu test filan yaptırmadı" diyerek sonuçlara inanmak istememekte, "Benim çocuğumda dikkat eksikliği yok" diyerek işin içinden çıkabilmektedir. Bu durumlarda dikkat eksikliğini gösteren bir test ile işitsel mi yoksa görsel dikkatinde mi sorun var, dikkat eksikliği hangi alanlarda yoğunlaşmış bunu test ile gösterip aileye anlatılması onlarında bu konuda kaygılarını giderecek ve tedavi için işbirliğini sağlayacaktır.  

Yayın tarihi: 28.07.2011
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (10)

DOKTOR BEY, BANA DA YARDIMCI OLUP YOL GÖSTERİRSENİZ ÇOK SEVİNİRİM.KIZIM 5.SINIFA BAŞLADI VE BİRİNCİ SINIFTAN BERİ ÇOK BAŞARILI ANCAK HER ÜST SINIFA GEÇİŞİNDE YANLIŞLARI ÇOĞALIYOR.EVE GELDİĞİNDE YANLIŞ YAPIĞI SORUYU TEKRAR SORUYORUZ BU KEZ DOĞRU CEVAP VERİYOR MUTLAKA.O ZAMAN NEDEN SINAVDA YAPAMADIN DEYİNCE O DA BUNA CEVAP VEREMİYOR.BUGÜN YİNE SINAVA GİRDİ.SEKİZ YANLIŞI VAR.EVE GELİNCE SORULARI TEKRAR SORDUM VE HEPSİNİ DOĞRU YANITLADI.LÜTFEN YARDIMCI OLUN BU KONUDA NE YAPÖALIYIM.TŞK.

dilek hanım bunun en büyük sebebi bence sınavlarda dikkatsizlik yapması bu dikkat eksikliği bozukluğundan da olabilir sınav kaygısından da ama bu konuda bir psikiyatrik yardım alırsanız neden olduğu bulunur size yardım edilir. çünkü bilgisizlikten olsa evde de yapamaz ama evde yapıp sınavda yapamaması dikkatsizlikten diye düşünüyorum

10.10.2011 15:16:22 sabri yurdakul

merhaba benim çocuğum çok çalışıyor dersane sınavlarında 500 de aldı 490 da aldı ama sbs de iki yanlış yaptı aslında hepsini ful yapabilirdim çok basit soruları yanlış yaptım diye üzüldü tabii hepimiz üzüldük o bunu hak ediyor .sınavdan önce cine5 de programınızı izledim ve aradm ama pek yararı olmadı sınava cok az kalmıştı içime doğduğu gibi kızım istikrarını koruyamadı iki türkçe yanlışı var .benim sizden ricam önünüzde bir yılımız daha var 8 sınıfta inşallah ful çeker ama bunun için ne yapabilir.

01.08.2011 14:08:28 suna karagenç

suna hanım kızınızın sorununun bilgi eksikliğinden değil dikkat eksikliğindne kaynaklandığını söylüyorsunuz bu yüzden dikkatinin ne yönde eksik olduğunun örneğin işitsel mi görsel mi, bulup bunu arttıracak eksersizler ile kuvvetlendirilmesi, gerekirse sadece sınava girerken kullanabileceği bir dikkat ilacının önerilmesi gerekir diye düşünüyorum.

02.08.2011 07:38:21 sabri yurdaku
10 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER