Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ÇOCUĞUMA KARDEŞ GEREKİR Mİ?

 YAZARI TAKİP ET X
Sabri Yurdakul’un YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Çocuklarımıza kardeş gerekip gerekmediği sorusu ailelerin sıklıkla kafasını meşgul eden bir sorudur. Bu konu da genelde aileler ne yapacaklarını bilememektedir.

4 yaşındaki çocukları kardeş istedi diye ona kardeş dünyaya getirmekte ama “ Ben kardeş filan istemiyorum, bunu nerden aldınızsa oraya götürün!” diye tepki veren çocuklarının karşısında ne yapacaklarını şaşırmaktadırlar.

Çocuklar arkadaşlarının kardeşlerini görüp, dünyaya gelen kardeşin hemen oyun oynamaya hazır, kendisine arkadaş olmak için yaratılmış bir varlık olarak dünyaya geleceğini düşünüp kendilerine kardeş istemekte ama gelen kardeş tüm ilgileri üzerine çekip, eşyalarını karıştırmaya, eve gelenlerin ilgi odağı olmaya başladığında bu duyguları değiştirmektedir. Bir çocuğun söylediği gibi “ Annemler beni kağıt gibi dertop edip çöpe attılar” diyerek düşüncelerini dile getirmektedirler.

Ailelerin kardeş konusunda verecekleri karar herkesin ortak kararı olmalı ve bu karar çocuklarına arkadaş olmanın çok daha ötesinde bir anlam taşımalıdır.

Yeni gelen bebeğe bakabilecek imkanları, ayırabilecek zamanlarının olup olmaması, yeni bebek geldiğinde bir öncekinin zamanından ne kadar çalıp ona ayıracakları konusu en önemli konudur. Arkadaş diye dünyaya getirdikleri kardeş diğer çocuğun kardeşini kıskanmasına, kendisini kötü hissetmesine, ona ve kendilerine öfke olarak dönmesine neden olacaksa bunu iki kere daha düşünmeleri gerekir. Önemli olan, bir çocuğu dünyaya getirmek değil sonrasında onunla ilgili yaşanan ve yaşanacak olanlardır.

Çocuğumuz 6-7 yaşına kadar hele hele anaokuluna da gitmiyorsa (ki mutlaka en geç 2 yaşında anaokuluna başlamalarını öneriyorum)  o zaman 'kardeş istiyorum' diye tutturacaktır. Bu yaşlar geçtikten sonra zaten okul koşuşturmacası başlayacak ve sonraki zamanlarda ancak arkadaşlarının kardeşlerini gördüğünde bir iki kez daha kardeş istiyorum diyecek sonrasında unutup oyalanacaktır.

Bu yüzden kardeş konusu uzun uzadıya ayrıntılı olarak tartılıp biçilmesi gereken bir konu olup kimi zaman ilk çocuklarımız üzerinde olumsuz etkileri olumlu etkilerinden daha çok ortaya çıkabilmekte, kardeş kıskançlığı ile başlayan kıskançlık ömür boyu onun yaşamını zehir edebilmektedir. İki kere daha düşünmekte fayda var.
 

Yayın tarihi: 01.09.2011
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (1)

Oğlum 10 yaşında ve kardeşi olmasını istiyor. Daha önce iş yoğunluğu, yeterince vakit ayıramama vb. nedenlerle 2. bebeği düşünememiştim. Bu hayatta her çocuğun mümkünse kardeşlik duygusunu yaşaması gerektiğini düşünüyoum. 38 yaşındayım sağlığım yerindeyse ne dersiniz?

14.11.2011 13:33:24 Ebru Zümrüt