Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ÇOCUĞUM OKULU SEVMİYOR

 YAZARI TAKİP ET X
Sabri Yurdakul’un YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Hepimizin bildiği gibi okula severek, isteyerek giden öğrencilerin sayısı pek fazla değil. Hele hele çok fazla ders çalışıyor ve kendilerine zaman ayıramıyorlarsa okula severek ve isteyerek gitmiyorlar. Okul sevgisini aşılamak da aslında öğretmenlerin ve ailelerin ortak çabası çok önemli.

BİR AN ÖNCE DERS BİTSE VE OYUN OYNASAM

Öğrencilerin tek hayatı okul olduğunda giderek sıkılıyorlar ve ellerindeki tek çıkış noktası olan cep telefonlarına, bilgisayarlara ve hiçbirini bulamazlarsa televizyona yöneliyorlar. Okuldan geldikleri zamanı tamamen derse ayırdıklarında ne ders ders oluyor, ne geçirdikleri zaman zaman oluyor. Bir an önce dersim bitse ve cep telefonuma baksam, oyun oynasam, televizyonda bir şeyler seyretsem telaşına düşüyorlar. Derslerin dışında kurslar, etüdler, özel dersler derken hayatları nedenini bilmedikleri ve kendilerinin de seçmedikleri bir koşuşturmanın içinde gidiyor. Bu kadar ayırdıkları zamana karşılık verim almak da giderek zorlaşıyor.

ÖĞRENCİLERİN HAYATINDA SPORUN, SANATIN , MÜZİĞİN MUTLAKA YERİ OLMALI

Derslerine engel olmayacak sürelerde yaptıkları sporun, çaldıkları müziğin ve okudukları kitapların beyin gelişimine faydası çok fazladır. Ders dışı uğraşları olduğu zaman hem derslerden sıkılmalarını engellemiş, hem de onları çok yönlü yetiştirmiş olacağız. Derse çok çalışmak iyi bir çalışma değildir. Çocukların derse ayırdıkları zaman arttıkça derse olan konsantrasyonları azalacaktır. Daha uzun sürelerde dersin başında oturduklarında sıkıldıkları için dersin başında oyalanmaktadırlar.

Dikkat eksikliği olan öğrenciler de dersin başında çabuk sıkıldıkları için ders çalışmak istememekte ve okulu da bu yüzden sevmemektedir. Okulda dersi dinlerken sıkılmakta ve dikkatleri çabuk dağılmaktadır. Dikkat eksikliği giderilmediği sürece de okula gitmek istememektedir. 

Sonuç olarak çocuklarımızın okulu sevmesi için okulda güzel zaman geçirmeleri, dikkat sorununun olmaması, ders dışı etkinliklerinin olması gerekir. Sporun ve etkinliklerin sadece hafta sonunda değil olabiliyorsa hafta içinde de bir ya da iki kere olması derslerden sıkılmayı engelleyecek ve okulu sevmelerine yardımcı olacaktır.

Yayın tarihi: 16.10.2018
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu yazar yazısına henüz yorum yapılmadı.