Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ÇOCUĞUM OKUDUĞUNU ANLAMIYOR

 YAZARI TAKİP ET X
Sabri Yurdakul’un YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Okuduğunu anlamamanın en önemli nedeni dikkatli okumamaktır. Dikkati çabuk dağılan insanlar, okudukları metinlere tam konsantre olamadıkları için bir süre sonra okuduğunu anlamadığını fark etmektedir. Öyle ki ayrıntılar bir süre sonra aklında kalmamakta ve okuduğunu anlatması istendiğinde pek bir şey anlatamamaktadır. Dikkat eksikliğinin giderilmesi, dikkatsizlik nedeniyle olan okuduğunu anlamamayı düzeltmektedir.

Okuduğunu anlamamanın bir diğer nedeni de aklına bir sürü düşüncelerin gelmesi ve bunlar nedeniyle okuduğu konuya yoğunlaşamamaktır. Takıntıları olan insanlar özellikle akıllarına gelen takıntılar nedeniyle çok kısa sürelerle okuduklarından koparlar ve okuduklarını anlamazlar. Bu sorun takıntıların düzeltilmesi ile çözülmektedir.

Depresyonda olan insanlar da akıllarına gelen üzüntülü düşünceler nedeniyle daha çok kendi içine dönmekte ve kendisini okuduğu konuya verememektedir. Depresyonun tedavi edilmesi, depresyona bağlı okuduğunu anlamamayı düzeltmektedir.

Uykusuzluk, aşırı yorgunluk, çok yemek yeme veya açlık gibi fiziksel şartlar da okuduğunu anlamayı zorlaştırmakta ve kişinin okuduğu konuya yoğunlaşabilmesini engellemektedir. Uykusu geldiği zaman insan çabuk dalmakta, aşırı yorgun olduğu zaman konudan uzaklaşabilmekte, çok yemek yediğinde uykusu gelmekte ya da açken aklı yemeklere gidip okuduğunu anlaması zorlaşmaktadır. Bu tür fiziksel olumsuzlukların ortadan kaldırılması, okuduğunu anlamayı kolaylaştıracaktır.

Sonuç olarak normalde insan çok uzun süreler boyunca okumadıysa okuduğunu anlamaması beklenen bir sonuçtur. Yukarıda anlatılan etkenler kişinin hatta öğrencilerin okuduklarını anlamalarını zorlaştırır. Okuduğunu anlamayı engelleyen etkenlerin ortadan kalkması, okunanı depresyon anlamayı sağlayacaktır.

Yayın tarihi: 13.12.2013
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu yazar yazısına henüz yorum yapılmadı.