Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

“BUNLARI BİLİYORDUM, SINAVDA YAPAMADIM”

 YAZARI TAKİP ET X
Sabri Yurdakul’un YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Çok iyi bildikleri halde sınavlarda düşük not alan çocukları ve gençleri gördüğümde, notun çalışmanın karşılığı olmadığına giderek daha çok inanıyorum. Gerek dikkat eksikliği olsun, gerekse sınav kaygısı olsun, dış etkenler sınavlarda bilgiyi göstermeyi engelliyor. O yüzden sınavlarda düşük notlar aldı diye çocuklarımıza kızmak yerine öncelikle bilgisi var mı ve bu bilgiyi gösterebiliyor mu ona bakmak gerekir.

Sınavda alınan iyi notlar bilginin karşılığı olduğu halde bunun tersi her zaman doğru değildir. İyi bilen ve sınavlarda başarılı olan bir genç için sorun yoktur. Çalışmış ve yapmıştır. Ama bildiği halde bildiklerini tam gösteremeyen, sınavdan çıktığında “Ben bunları biliyordum ama yapamadım” diye üzülen gençlerin sayısı hiç azımsanmayacak kadar çok. Aileler de bu durumda “Neden başarısız oldun?” diye gençlere laf ediyor ama bu durumun farkına varan öğretmenler “Çocuğunuz biliyor ama sınavlarda bunu gösteremiyor” diyerek durumu ailelere izah ediyor.

Bildikleri halde sınavlarda bunu gösteremeyen gençlerde yapılması gereken temel iş, bunun nedenini bulmak ve ortadan kaldırmaktır. Sorun dikkat eksikliğinden kaynaklıysa dikkat eksikliğini, sınav kaygısından dolayı ise sınav kaygısını ya da moral bozukluğu nedeniyle yapamıyorsa moral bozukluğunu düzeltmek sınav başarısını arttırmaya ve hak ettikleri notu almalarına yardımcı olmaktadır. Bu durum sadece notları düzeltmekle kalmıyor, gençlerin “Ben başarısız olacağım, ne yapsam notum yükselmiyor” diye düşünerek motivasyonunu kaybetmesini engelleyerek de işe yarıyor.

Sonuçta çocuğunuzun sınav notları kötüyse “Benim çocuğum tembel” yargısına varmadan önce mutlaka bunun nedenlerinin araştırılması ve ortadan kaldırılması gerekir.
 

Yayın tarihi: 31.12.2012
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu yazar yazısına henüz yorum yapılmadı.