Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

BOŞANMIŞ BABALAR VE ÇOCUKLARI

 YAZARI TAKİP ET X
Sabri Yurdakul’un YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Hiç kimse ilerde boşanacağım diye evlenmez. Günümüzde evlilikler yürümediğinde başvurulan boşanma, çocukları ihmal etmiyorsak onlara zarar vermeyecektir. Genel olarak bilinenin aksine çocuklar için sürdürülen evlilikler onlara huzurlu bir ortam vermiyorsa faydadan çok zarar getirecektir. “Biz boşandık ama çocuklarımız için yine yan yana geldik” diyen çiftlerin çocukları ile konuştuğum zaman “Keşke birleşmeselerdi her gün tartışıyorlar, bizim yanımızda kavga ediyorlar, bir de bizden kimin haklı olduğunu öğrenmek istiyorlar” diye şikayet ediyorlar. Bu durum çocuklara faydadan çok zarar getirmekte ve anne babanın kavga ve gürültüleri onları olumsuz etkilemektedir. 

Diyelim hiçbir şey işe yaramadı ve anne baba ayrıldı. Babaların çocukları ile olan iletişimini eskisine göre daha arttırıp onlarla kaliteli zaman geçirmesi gerekiyor. Öyle ki hafta sonu birliktelerse mutlaka bu süreç içinde birlikte bir şeyler yapmaları, spor, tiyatro gibi etkinliklere gitmeleri, birlikte kaliteli zaman geçirmeleri gerekir. Birlikte geçirdikleri zaman onları birbirlerine daha çok yakınlaştırıp boşanmadan dolayı ortaya çıkan sıkıntıları atmaya yardımcı olacaktır. Aynı şekilde yapılabiliyorsa hafta içinde de birlikte zaman geçirmeli ve birbirlerini arayıp sormalıdırlar. Ancak bunu yaparken annelerin babalara olan kızgınlıkları nedeniyle bu görüşmelere engel olmamaları ya da zamanı kısıtlama yoluna gitmemeleri gerekir.

Bütün bunları yapan babaların “Çocuğum mutsuz oluyor” diye kaygılanmasına hiç gerek yok. Ama boşandıktan sonra çocuklarını aramayan, onlarla birlikte zaman geçirmeyen, eski eşine olan öfkesi nedeniyle çocuklarına da zararı olan babalar gibi, tam tersi babaya kızgınlığı nedeniyle çocuklarını babaya kışkırtan ve onunla görüşmesini engellemeye çalışan annelerin de çocuklarına zarar verebileceklerini unutmamak gerekir.

Babalar çocuklarına yeterli düzeyde bakamayabilir, anne kadar özenli de olmayabilir. Önemli olan çocuğu ile zaman geçirmesi, onunla paylaşım içinde olmasıdır. Bunu yaptıklarında bence sorun yok.

Yayın tarihi: 16.06.2014
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu yazar yazısına henüz yorum yapılmadı.