Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

BOŞANMA ÖNCESİ Mİ SONRASI MI ZOR?

 YAZARI TAKİP ET X
Sabri Yurdakul’un YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Mesleğim nedeniyle gördüğüm insanların boşanma öncesi ile boşanma sonrası durumlarını karşılaştırdığımda boşanma öncesinde yaşananların her zaman boşanma sonrasında yaşananlardan daha zor olduğunu görüyorum.

Çok ama çok büyük bir neden yoksa boşanmaya karar verme ve sonrasında bunun hayata geçmesi 3-5 seneden az bir zaman değil. Bu dönemde zaten bütün sıkıntılar yaşanıyor, insanlar çok ama çok mutsuz olmadan boşanmaya karar veremiyorlar.

Kadınlar senelerce bu duruma dayanmaya çalışıyor, eşlerini alttan alıyor, eşini kimi zaman sarsıyor, onu düzeltmeye çalışıyor ve tüm bu çabalar iyi sonuç verirse evlilik kurtuluyor. Ancak bütün çabalara karşın ortalık düzelmiyor, bir türlü ortak noktayı bulamıyorlarsa o zaman boşanma gündeme gelebiliyor.

Tabii gündeme gelen boşanmanın gerçekleşmesi de en az 3-4 seneyi buluyor. Hanımlar karar verdikten sonra bu süreç başlıyor ve cesaret ettiklerinde boşanma gerçekleşiyor ama erkekler ne kadar karar verirlerse versinler bunu hayata geçiremiyorlar.

"Ben boşanacağım" deyip de boşanan bir erkek görmedim ama "Seni boşayacağım" deyip 15 sene sonra boşanan çok kadın gördüm. Tabii bu süre evliliğin ne oranda sürdürülebildiğine ve insanların birbirine ne kadar tahammül edebildiğine bağlı olarak değişebiliyor.

Bu yüzden boşanma gerçekleşene kadar yaşananlar her zaman sonrasında yaşananlardan çok daha sıkıntılı oluyor. Bugüne kadar boşanıp da "Keşke boşanmasaydım" diyen ne bayan ne erkek tanıdım. Bunun nedeni zaten boşanmadan önce bütün her şeyi denemiş insanların boşandıktan sonra deneyecek bir şeylerinin kalmamış olmasıdır.

İster bayan olsun ister erkek, kimse aklına estiği zaman boşanmıyor. Boşanma lafını telaffuz etmekle boşanmak çok ayrı konular.

Herkes kızdığında "Senden boşanacağım" diye çıkıyor ama bunlar birikip birikip evliliği iyice çekilmez hale getiriyor. Ya da bir aldatma durumu olmadan kimse "Boşanacağım" diye çıkmıyor ortaya. Tüm bunlar olduktan sonra boşananlar da sonradan pişman olmuyor zaten.

"Çocuğum için katlanıyorum" diyen anne ya da baba, boşanma sonrasında da baba baba gibi, anne anne gibi davranıyor ve çocuğunu sahipleniyorsa çocuklar konusunda büyük bir sıkıntı yaşamıyorlar.

Sonuçta boşanma sonrasında yaşananlar, o büyük gerginlik ve öfke ortadan kalktığı için boşanma öncesinde yaşanan sıkıntılardan çok daha hafiftir. Bu  nedenle boşanma sonrasının üstesinden gelmenin öncesinden çok daha kolay bir durum olduğunu düşünüyorum.

Yayın tarihi: 13.10.2011
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (3)

Kesinlikle ayni fikirdeyim. Tecubeyle sabit. Sevgiler.

13.10.2011 18:18:19 Tanju Koyatasi

ben de aynen katılıyorum size sabrı bey, Boşanmayan çiftlerin huzursuz ortamında büyüyen çocukların psikolojisi boşanan ailelerin çocuklarının psikolojisinden çok daha kötü oluyor. Zaten ipler koptu mu bir daha düzelmiyor ilişki. Ama ufak nedenler nedeniyle evliliklerin yıkılmasına da karşıyım tabii

Tamamen hak veriyorum ben de size. Tabi ki boşanmak en son çare olmalı mutlu gitmeyen evliliklerde ama bir yandan çocukları için kendi hayatlarını da karartmamalı anneler. Önemli olan boşandıktan sonra hem annenin hem de bananın çocuklarına huzurlu ortamı sağlamaları. Onun dışında çocukların büyük travmalar yaşayacağını sanmıyorum, aksine özledikleri huzuru bulacaklardır.

13.10.2011 16:29:52 elvan duygulu
3 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER