Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

BİTMİŞ BİR İLİŞKİYİ SÜRÜNDÜRMEK DOĞRU MU?

 YAZARI TAKİP ET X
Sabri Yurdakul’un YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Bitmiş bir ilişkiyi süründürmek ne bize ne karşımızdaki insana bir yarar sağlar. Ayrıca bu zorlama, ilişkinizde geriye kalan bir parça olumlu duyguları da silip süpürmektedir.

Sevdiğimiz insana acımak, "Beni seviyor, bensiz yapamaz, çok mutsuz olur, ayakları üzerine basamaz, hatta yaşamından vazgeçer" şeklindeki inanışlar, karşı tarafın tehditleri ile de birleştiğinde bir insandan ayrılmak zorlaşmakta ama bu sadece süreci uzatıp iki kişiyi artık dostluğu bile yaşayamaz hale getirmektedir.

Acıma duygusu tabii ki güzel bir duygu ancak bitmiş duyguları yerine getirmediği gibi, acıdığımız için sürdürdüğümüz ilişki bize ve karşı tarafa zarar vermeye başlamaktadır. Aynı zamanda eski duyguları da geri getirmemektedir.

Bitmiş bir ilişkiye, adı üstünde bitmiş olduğu için ona artık ilişki demek doğru değildir. Bu ilişkiyi sürdürmeye çalıştıkça insanlar birbirlerine daha çok kırılmakta, sevgisine karşılık alamadığında hırçınlaşmakta, serzenişlerde bulunmakta ama bunlar da işe yaramadığında vicdan sömürüsü yapıp bu ilişki için yaptığı fedakarlıkları, bu durumu hak etmediğini dile getirmektedir.

Tabii ki insanlar karşı karşıya gelip ilişki içinde ellerinden geleni yapmakta ama ilişki bittiğinde artık bir şey yapmak istememektedirler. Eskinin adına sevgi göstermek bir süre denenebilir ama insanın içinde kalmış olan son sevgi kırıntılarını da silip süpürdüğü için gerçekçi olmamaktadır.

İçimizde sevgi azaldığı zaman dönüp ilişkimizi sorgulamalı, ilişki sürdürebilir düzeyde ise devam etmeli ama devam edilecek durumda değilse daha fazla zorlamadan karşı karşıya oturup bu ilişki bitirilmelidir.

Evlilik öncesi ya da evlilik dışı ilişkilerde bu biraz daha kolay olurken evlilikte çok mümkün olmadığı ve artık boşanma gündeme geldiği için insanlar kaybedeceklerinin daha fazla olduğunu düşünüp bitmiş bir ilişkiyi deyim yerindeyse süründürmektedirler. Ama bu durumda kimseye hayır getirmemektedir.

Önemli olan birbirimizi kırmadan bu duygularımızı anlatmak ve sürmediğini düşündüğümüz ilişkiyi karşılıklı olarak ilişkiyi bitirmektir. Yoksa tek tarafın bitmiş bir ilişkiyi sürdürme gayreti hayal kırıklığı, öfke ve sinir olarak geri dönmektedir ki bunun da kimseye bir faydası olduğunu düşünmüyorum.

Yayın tarihi: 18.08.2011
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (1)

İlk adım korunmak ve önlemek, bu da ruhsal yapıyı iyice kuvvetlendirmek gibi ya da şöyle de denilebilir,duygularımızın da kası vardır onları güçlendirirsek daha az yıpranarak çözüme doğru gidebiliriz. Aslında tüm olup biten olaylarda hiçbir şey çözümsüz değildir aslında benim tanıdıklarımdan ilişkisi biten kişiler zaten çevreleri ile de çoğunlukla uyumsuz karekterlerdi. Düşman hep içeridedir, dışardan olmaz, gelmez.Hep özdedir zamanla önce toprağa kök salar filizlenir,filizlenir.

18.08.2011 14:47:25 Rabia Bayram