Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

BEN ERKEK DEĞİL MİYİM?

 YAZARI TAKİP ET X
Sabri Yurdakul’un YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Bu korku erkeklerin hayatlarını zehir eden bir korkudur.

Özellikle gençlik çağında 16-17 yaşlarında erkeklerden "istemeden gözüm cinsel organlarına takılıyor" sözünü duyabiliyorum.

Normal cinsel gelişimleri olmasına rağmen “acaba homoseksüel miyim” korkusu yaygın bir şekilde görünüyor. Bu durum bir takıntıdır. Yapmayacakları halde "acaba erkeklere yönelir miyim?" şüphesini içlerinde duyuyorlar ve bu da yaşantılarını karartıyor.

Takıntılar insanı en rahatsız edecek düşünceleri akla getirir. Ne kadar tersini düşünmeye çalışsa da bu düşünceyi aklından atamaz. Bu yüzden erkeklerin en büyük korkusu olan "erkek olmama" korkusu takıntı halinde akıllarına gelır. Bunu akıllarından atamazlar . Gerek kız gerekse erkek arkadaşlarından uzaklaşarak yalnızlaşırlar. Bu da onların bu takıntılarla daha çok boğuşmasına neden olur.

Sonuçta ben erkek değil miyim korkusu takıntıların bir sonucu olduğu için takıntı tedavisi ile bu korkudan kurtulurlar.

Gerekirse kısa dönem ilaç kullanmaları ama mutlaka terapi görmeleri şarttır. Yoksa kendilerini sürekli olarak bu düşünce içinde bulurlar. Seneler geçse de bu düşünce kendiliğinden kaybolmaz. Tedavi ile kısa sürede atlatılır.

Yayın tarihi: 23.05.2017
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu yazar yazısına henüz yorum yapılmadı.