Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

BAŞKALARINI ÖRNEK VERMEK

 YAZARI TAKİP ET X
Sabri Yurdakul’un YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

10 gün önce gördüğüm 14 yaşında bir danışanım “Keşke halamın kızı ölse de, ben de kurtulsam” dediğinde bunu neden söylediğini merak etmiştim.

”Halamın kızı Fen lisesinde okuyor, annem sürekli onu bana örnek gösteriyor. "Ne kadar çalışkan kız, senin neyin eksik, derslerin niye kötü diye, sürekli olarak bana onu örnek gösteriyor. Bıktım artık, keşke ölse de onu bana örnek vermese” diyerek bana dert yanmıştı.

Bir gencin sevdiği yakının ölümünü isteyecek, ya da annesine bu kadar çok öfke duymasına neden olan olay ona başkasının örnek verilmesi.

Bu örnek hiçbir zaman kötü örnek olmadığı gibi çoğunlukla da, çocuğumuzdan daha iyi meziyetlere sahip olan bir örnek olma özelliğini taşıyor. Onun kötü yönlerine değinmeden çocuğumuza onu örnek vermek sadece ve sadece örnek verilen kişiye ve bize öfkesini arttırmaya yarayacaktır. Kendisine bir arkadaşını ya da yakının örnek verdiğimizde “Baba sen haklısın, ben de çalışıp onun gibi başarılı olayım” ya da "Anne çok haklısın, artık canla başla çalışıp en iyi yerleri kazanacağım” diyen bir çocuk veya genç görmedim. Bunun yerine sadece öfke ve anlaşılmamazlık duygusu yaşıyorlar.

Çocuklarımıza iyi örnekler vermenin onları daha iyiye götürmek yönünde faydalı olduğuna inanabiliriz. Eğer bunu çok ama çok yapmak istiyorsak örnek verdiğimiz kişinin hatalarını da anlatmalıyız. Bu hatalarının yanında iyi meziyetlerin de olduğunu anlatmalıyız. Yoksa anlattığımız örnek inandırıcı olmayacaktır. Ancak o zaman çocuğumuz kendisi de bu örneğe benzemeye çalışacak ve onu bir insan olarak görebilecektir. Hiç kimse kötü meziyetlere sahip olmadan iyi meziyetlere sahip olamayacağı için sadece iyi yönleri anlatılan bir örnek iyi örnek olmayacaktır. Bunu unutmayalım.

Çocuğumuzu kimselerle kıyaslamayalım ama çok çok ihtiyaç duyuyorsak dediğim gibi örnek verdiğimiz kişinin kötü yönlerini de anlatalım. O zaman sevimsiz olmaktan kurtuluruz ve söylediklerimiz yerine varır.

Yayın tarihi: 12.04.2012
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (5)

Ben de annemin söylediklerinden şikayetçiyim.Çünkü başkalarıyla kıyaslanıyorum ve bu durum çok kötü.Bu durumda ne yapabilirim.Teşekkür ederim.

bence en güzeli çocuğumuza her zaman kendinle yarış demek. Hepimizin farklı özellikleri var, kimseyle yarışa gerek yok. Hayat yeteince sıkıntılı çocuklara küçükken bile stres yaşatmanın gereği yok, biraz çocuk ve genç olmalarına imkan verelim tabi ki okulu aksatmadan, yeterli gayretle kendinle yarışarak... Hoşçakalın....

12.04.2012 15:17:38 Ebru Zümrüt

çok haklısınız

12.04.2012 22:35:49 sabri yurdakul
5 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER